Vytvorené: 08. 11. 2020 Tlačiť

Tábory, v ktorých úrady počas vojen či občianskych nepokojov zadržiavajú čiže "koncentrujú" civilné osoby považované za nepriateľov.

Prvé koncentračné tábory založil britský lord Kitchener počas Druhej búrskej vojny v rokoch 1900-1902 so zámerom uchrániť ženy a deti pred účinkami jeho politiky "spálenej krajiny" v Transvaale a Kapskej kolňonii. V týchto táboroch zomrelo približne 20000 búrskch žien a detí - predovšetkým na choroby spôsobené nedostatočnou výživou a zlou hygienou - čo viedlo k tvrdeniu, že išlo o "zámernú genocídu". Vďaka kampani, ktorú v Londýne viedla Emily Hobhouseová, sa podmienky zlepšili a úmrtnosť klesla.

Podobný názov mali aj neslávne známe zariadenia, zakladané v nacostickom Nemecku od 30. rokov 20. storočia. Prvými väzňami nacistických koncentračných táborov boli odborári, katolícki a protestantskí odporcovia režimu, komunisti a socialisti, židia a Rómovia. Goebbels v auguste 1934 tieto zariadenia ako "tábory určené na obrátenie protispoločenských členov spoločnosti na členov užitočných tými najhumánnejšími prostriedkami". Už pred vypuknutím Druhej svetovej vojny väznili v koncentračných táboroch okolo 200000 ľudí, označených ako "nežiadúci". Po vypuknutí vojny vzrástol počet i veľkosť táborov a umiestňovali do nich celé armády novodobých otrokov určených na prácu alebo slúžili ako továrne smrti na vyhubenie európskej židovskej populácie - toto vyhladzovanie je dnes známe ako holokaust. Tábory spravovali nacistické elitné zbory SS a stali sa miestom najhoršieho mučenia, hrôz a masového vraždenia, aké svet doposiaľ poznal. Vo východnej Európe sa väzni využívali v pracovných jednotkách alebo pomáhali pri zabíjaní ostatných väzňov až do úplného vyhladenia. V táboroch, akým bol Osvienčim, sa na zabíjanie používali plynové komory, v ktorých zavraždili až 12000 osôb denne. Na západe boli smutne známe tábory Belsen, Dachau a Buchenwald. Podľa odhadov v táboroch zahynulo 6 miliónov židov, asi pol milióna Rómov a ďalších väzňov i niekoľko miliónov poľských a ruských vojnových zajatcov. 

Po vojne boli mnohí z veliteľov týchto táborov súdení a potrstaní v rade procesov, ktoré prebiehali do 50. rokov. Iní však neboli postavení pred súd dodnes.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady