Autor: Eva Letovancová

Vytvorené: 05. 04. 2015 Tlačiť

Kontingenčná teória vychádza z predpokladu, že vhodné riadiace správanie v danej situácii závisí od širokej variety prvkov a musí byť konzistentné so situáciou v ktorej sa používa. Nemôže byť zovšeobecnené alebo vytrhnuté z iných situácií.

(Príklad: Taylor využíval efekt peňazí. Je to možné, ale sú aj takí pracovníci, ktorí sú motivovaní napr. pružným pracovným časom, statusom, sociálnou akceptáciou alebo ich kombináciou (Mayo)).

Klasická, behaviorálna a kvantitatívna teória sa pôvodne snažili nájsť „jednu najlepšiu cestu“ na riešenie všetkých problémov. Kontingenčná teória hovorí, že všeobecné tvrdenia a závery nemožno použiť v takom sociálnom systéme, ako je organizácia. Ako situačný prístup je použiteľná najmä pri tvorbe organizácie a pri vedení ľudí.

Rôzne teoretické prístupy ku skvalitňovaniu a zefektívneniu manažmentu sa môžu vyjadriť nasledujúcou schémou. V nej je naznačené, že napriek historickosti viacerých teórií sú ich zistenia použiteľné aj dnes, pokiaľ sa odstránia ich obmedzenia. To je možné práve využitím poznatkov jednotlivých teórií v komplexných súvislostiach.

 

Vzájomné súvislosti teórií riadenia

 

Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Eva Letovancová, Psychológia v manažmente, Centrum ďalšieho a celoživotného vzdelávania Univerzity Komenského,  vydala Univerzita Komenského v Bratislave vo Vydavateľstve UK, 2007, ISBN-978-80-223-2307-9.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady