Elektrické pole, elektrostatické pole, siločiary, Faradayova klietka :)

Vytvorené: 08. 10. 2020 Tlačiť

Je v okolí každého elektricky nabitého telesa, a to aj vo vákuu.

Elektrické pole, ktoré vytvoria nepohyblivé (statické) elektrické náboje v nevodivom prostredí, je elektrostatické pole. V elektrostatickom poli platí, že náboj a pole sú v pokoji.

Priebeh elektrických polí znázorňujeme siločiarami. Dohodou je stanovené, že siločiary vychádzajú z kladne nabitého telesa a končia na záporne nabitom telese. V mieste, kde sa prejavujú väčšie silové účinky elektrického poľa na nabité teleso, sú siločiary bližšie pri sebe. Okolo osamotenej gule vzniká radiálne pole. Medzi dvoma platňami spojenými s opačnými poľami vysokého napätia sa vytvárajú rovnobežné siločiary – pole je homogénne.

 

Siločiary dvoch nesúhlasne
nabitých telies
x
Radiálne pole
x
Homogénne pole

 

Elektrické pole je podobne ako gravitačné pole formou hmoty. Na rozdiel od gravitačného poľa je možné elektrické pole odtieniť t.j. vytvoriť prekážku, za ktorú elektrické pole neprenikne. Hovoríme o Faradayovej klietke. Je to uzatvorená kovová nádoba alebo hustá sieť pripojená na potenciál Zeme. Využíva sa pritom jav, že náboj sa hromadí len na povrchu dutých vodičov.

Faradayova klietka inak:

Kovový obal, ktorý chráni ním ohraničený priestor pred vonkajším elektrickým poľom. Môže byť zhotovený z plechu, ale stačí aj drôtené pletivo. Nech je vonkajšie elektrické pole akokoľvek silné, v chránenom priestore je pole nulové. Preto sme pred bleskom chránený napríklad v horskej chate pokrytej plechom, v idúcom ale i stojacom aute. Z Faradayovej klietky sledujú priebeh pokusov výskumníci, ktorí pracujú s veľmi vysokým napätím.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady