Vytvorené: 07. 03. 2020 Tlačiť

Zariadenie na urýchľovanie elektricky nabitých častíc, najčastejšie elektrónov a protónov. Častice sa v ňom urýchľujú až na rýchlosti blízke rýchlosti svetla.

Ich veľká pohybová energia sa využíva na vyvolanie rôznych jadrových reakcií alebo premien elementárnych častíc zrážkami urýchlených častíc s inými časticami alebo jadrami. Takto urýchlené protóny dokážu preniknúť do jadra atómu napriek tomu, že medzi protónom a jadrom pôsobia odpudivé elektrostatické sily, ktoré pri zmenšovaní vzdialenosti veľmi rýchlo narastajú. Urýchľovače sa delia na lineárne (častice sa urýchľujú po priamkovej trajektórii) a kruhové, v ktorých sa zakrivenie trajektórie dosahuje silným magnetickým poľom.

Najväčší európsky kruhový urýchľovač sa nachádza blízko Ženevy a má priemer približne 8 km. Urýchlené elektróny pri prudkom zabrzdení či zmene smeru pohybu vyžarujú röntgenové žiarenie, ktoré sa využíva na rôzne experimentálne účely, ale aj v medicíne, napríklad menší urýchľovač na tieto účely je v Ústave klinickej onkológie v Bratislave.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady