Vytvorené: 07. 03. 2020 Tlačiť

Zariadenie na urýchľovanie elektricky nabitých častíc, najčastejšie elektrónov a protónov. Častice sa v ňom urýchľujú až na rýchlosti blízke rýchlosti svetla.

Ich veľká pohybová energia sa využíva na vyvolanie rôznych jadrových reakcií alebo premien elementárnych častíc zrážkami urýchlených častíc s inými časticami alebo jadrami. Takto urýchlené protóny dokážu preniknúť do jadra atómu napriek tomu, že medzi protónom a jadrom pôsobia odpudivé elektrostatické sily, ktoré pri zmenšovaní vzdialenosti veľmi rýchlo narastajú. Urýchľovače sa delia na lineárne (častice sa urýchľujú po priamkovej trajektórii) a kruhové, v ktorých sa zakrivenie trajektórie dosahuje silným magnetickým poľom.

Najväčší európsky kruhový urýchľovač sa nachádza blízko Ženevy a má priemer približne 8 km. Urýchlené elektróny pri prudkom zabrzdení či zmene smeru pohybu vyžarujú röntgenové žiarenie, ktoré sa využíva na rôzne experimentálne účely, ale aj v medicíne, napríklad menší urýchľovač na tieto účely je v Ústave klinickej onkológie v Bratislave.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady