Vytvorené: 01. 03. 2020 Tlačiť

Nelineárne súčiastky majú zakrivenú voltampérovú (VA) charakteristiku. VA charakteristika lineárnych súčiastok je priamka.

Ak zapojíme pasívnu jednobránu každej hodnote napätia U môžeme určiť zodpovedajúcu hodnotu prúdu I. Získaná závislosť je VA charakteristika jednobrány, ktorá môže mať pre rôzne súčiastky iný priebeh.

Ak je grafom priamka, ide o lineárnu závislosť medzi napätím na súčiastke a prúdom prechádzajúcim súčiastkou. Tejto závislosti zodpovedá charakteristická lineárne rovnica I = f(U) a súčiastka má stále vlastnosti, ktoré nezávisia od veľkosti obvodových veličín. Takýmto súčiastkam hovoríme lineárne súčiastky. Ide napríklad o cievky, kondenzátory, rezistory.

Nelineárne súčiastky majú zakrivenú VA charakteristiku. Rovnica U = f(I) nie je rovnica prvého stupňa a jej matematické vyjadrenie býva často zložité a neprehľadné. Preto sa zväčša vyjadruje grafom zostrojeným z nameraných hodnôt. Vlastnosti nelineárnych súčiastok závisia od veľkosti, prípadne aj od znamienka obvodových veličín.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady