Vytvorené: 15. 09. 2018 Tlačiť
V porovnaní s metódou KZ sa znižuje počet rovníc potrebných k výpočtu. Teda jej použitie na výpočet je tým výhodnejšie, čím ma odvod viac slučiek. Podstatou riešenia sú tzv. slučkové prúdy. Slučkové prúdy sú fiktívne prúdy v celej slučke a sú rovnaké pre všetky elementy danej slučky. Smery slučkových prúdov sa môžu voliť ľubovoľne a v schéme ich označíme šípkou, pričom index sa s pravidla značí rímskymi číslicami (napr. II, III a podobne) alebo písmenom slučky (Is1, Is2).
Postup pri riešení touto metódou je nasledovný:
1. Zvolíme smer slučkových prúdov a tento smer budeme rešpektovať ako kladný pri zostavovaní rovníc podľa druhého KZ,
2. Zostavíme rovnice podľa druhého KZ tak, ako by vetvami danej slučky pretekal ten istí slučkový prúd. Ak v tejto slučke budú vetvy, ktoré sú spoločné pre viac slučiek a tečie v nich viac slučkových prúdov, úbytok napätia bude daný algebrickým súčtom úbytkom napätí od jednotlivých slučkových prúdov,
3. Skutočné prúdy v sieti určíme podľa nasledovných pravidiel:
a) ak je vo vetve iba jeden slučkový prúd, rovná sa prúdu vo vetve a má aj rovnaký smer,
b) ak sú vo vetve slučkové prúdy s rovnakým smerom bude výsledný prúd vetvy tiecť v rovnakom smere a bude daný súčtom oboch vypočítaných slučkových prúdov,
c) v prípade, ak je smer dvoch slučkových prúdov vo vetve opačný, bude výsledný prúd daný ich rozdielom a bude tiecť v smere väčšieho prúdu.
Jednosmerné obvody, riešenie jednosmerných elektrických obvodov
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |