Tlačiť

Prvky zariadení umožňujúce automatizáciu výrobných strojov, v ktorých dochádza k premene elektrickej energie na mechanickú energiu.

Elektrické mechanizmy sú rozhodujúcim činiteľom pri riešení automatizácie; úspešne konkurujú hydraulickým aj pneumatickým mechanizmom. Základom elektrického mechanizmu je určitý druh elektrického pohonu (striedavý, jednosmerný, krokový, elektromagnetický).

Najjednoduchší typ elektrického pohonu je pohon asynchrónnym motorom s kotvou nakrátko. Prednosťou striedavých elektromotorov je jednoduchá konštrukcia a s ňou súvisiaca jednoduchá údržba a spoľahlivosť. Sú ťažšie ako ostatné typy elektromotorov a majú menšiu účinnosť ako jednosmerné motory. Prevládajúcim typom pohonu pre elektrické mechanizmy výrobných strojov sú jednosmerné motory. Rozšírené sú pre dobrú riaditeľnosť, vysokú účinnosť a vysoký záberový moment. Ich nevýhodou je potreba väčšej údržby a vyšší moment zotrvačnosti.

Elektrické mechanizmy v porovnaní s hydraulickými alebo pneumatickými mechanizmami majú tieto prednosti: pracujú s ľahko dostupnou energiou, energiu možno jednoducho priviesť k motoru, majú výhodné dynamické vlastnosti, sú ľahko riaditeľné, ich údržba je nenáročná a v prevádzke sú čisté. Hlavná nevýhoda elektrických pohonov je v relatívne väčších stavebných rozmeroch a hmotnosti.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Simulácie Kurzy DA Ako sa učiť a ako učiť Príprava študentov pomocou IKT História hydrauliky História stlačeného vzduchu Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?) do 1.11.2019
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2020 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady