História vzniku, rozvoja a útlmu priemyselnej robotiky v Československu - 01. časť – Namiesto úvodu :)

Autor: Milan Plášek

Vytvorené: 21. 10. 2017 Tlačiť

Namiesto úvodu

Ak budeme skúmať a to je jedno z akýchkoľvek prameňov a hľadať začiatky rozvoja priemyslovej robotiky v bývalom Československu, vždy prídeme do začiatku sedemdesiatich rokov minulého storočia. A vôbec, kto to vlastne ako prvý začal sa názory rozchádzajú. Je však nevyvrátiteľné, že z centra, vtedy z Ministerstva pre technický a investičný rozvoj boli prvé štátne prostriedky pre výskum a vývoj tohto nového technického prostriedku – myslí sa priemyselného robota, určené do VUKOVu Prešov (Výskumný ústav kovopriemyslu). Výšku prostriedkov nie je asi možné dnes dohľadať, ale bola v desiatkach miliónov vtedajšej meny v Kčs. Krátko pred tým VUKOV dostal od Ministerstva ťažkého strojárenstva menšiu sumu, pre prípravu k riešeniu už uvedenej problematiky.

Za vedeckú obec zastrešoval problematiku Prof., Ing. Ján Búda, DrSc., vedúci katedry obrábania a dekan strojnícke fakulty Vysokej škole technickej (VŠT) v Košiciach. Riaditeľom VUKOV bol mladý, vtedy ešte len 30 ročný Ing., Vladimír Čop, CSc, neskôr Prof. a DrSc, koordinátorom štátnej úlohy a právne zodpovednou osobou pre ministerstvo bol menovaný Ing. Štefan Pollák, CSc. 

A to je neodškriepiteľný fakt! Ja, Ing. Milan Plášek, som bol menovaný ako vedúci dielčej úlohy 01 – VÝVOJ TYPOVÉHO RADU PRIEMYSLOVÝH ROBOTOV. A toto je tiež fakt! A mám preto právo o tom písať a spomínať! Tak ako kolegovia, čo zodpovedali za riešenie ostatných dielčích úloh, t.j.:  Ing. Ladislav Stassel, Ing. Milan Strojný, CSc. a ďalší. A to bez ohľadu čo si kto o tom myslí. To sú tí, čo to začali a organizovali. Ak sa k tomu chce niekto prilepiť, má smolu, Boli to oni! 

Okrem nich, boli v Československu ľudia a organizácie, čo sa zaujímali a aj niečo zrealizovali, ale vybudovanie výskumnej, vývojovej, realizačnej a kvalifikačno-personálnej základne a stanovenie cieľov programu už horeuvedeným nikto nevezme. 

V dobe vznikania tejto práce, so smútkom je nutné konštatovať, že dvaja vedeckí pracovníci tu uvedení, nás navždy opustili. Konkrétne prof. Ing. Vladimír Čop, DrSc. (1939-2017) a Ing. Štefan Pollák, CSc.

 

Vladimír Čop
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady