Vytvorené: 23. 09. 2017 Tlačiť

5.-6. stor. n.l. - na územie Slovenska prenikli a usadili sa tu Slovania.

 

Roku 512 - podľa byzantského historika Prokopia kmene germánskych Herulov pod tlakom Longobardov sa sťahovali od stredného Dunaja smerom na sever a prešli krajinami obývanými slovanskými kmeňmi. Toto sa môže pokladať za prvú historickú správu o prítomnosti našich slovanských predkov na území Slovenska.

 

Roku 567 - nomádske kmene ázijských Avarov, ktorí už v roku 563 zaútočili na Franskú ríšu zo svojich sídel pri dolnom Dunaji, prenikli do Karpatskej kotliny, porazili germánskych Gepidov v Potisí a usadili sa v časti bývalej rímskej Panónie (dnešné Maďarsko na západ od Dunaja).

 

Avari bojujú s Frankami

 

Roku 595 - pri lúpežných výpravách proti Franskej ríši Avari prechádzali územím Slovenska a podrobili si časť našich slovanských predkov (na dnešnom juhozápadnom Slovensku a v priľahlých krajoch dnešného Moravského Slovenska).

 

Roku 623 - nespokojnosť s nadvládou Avarov prerástla u Slovanov do otvorenej ozbrojenej protiavarskej vzbury. Práve v tom čase sa na územie Slovanov (Vinidov) dostala ozbrojená skupina franských kupcov na čele so Samom, ktorý pochádzal až zo stredného Francúzska. Postavil sa na čelo vzbúrených Slovanov a spoločnými silami porazili Avarov, začo si ho Slovania zvolili za svojho vládcu. Tak vznikla Samova ríša, ktorá bola prvým slovanským kmeňovým zväzom západných Slovanov. Samo územne rozšíril svoju ríšu a úspešne až do svojej smrti (658) odrážal útoky Avarov a Merovejskej ríše na čele s kráľom Dagobertom I.

 

Franský kupec Samo

 

Roku 630 - opát Amandus prišiel do Samovej ríše, aby sa pokúsil slovanským obyvateľom hlásať kresťanskú náuku. To bol asi prvý pokus o obrátenie našich predkov na kresťanskú vieru. Jeho činnosť sa však nestretla s úspechom. Dá sa to usudzovať zo zachovanej správy, že kráľ Samo ostal pohanom: mal 12 žien, 22 synov a 15 dcér.

 

Roku 631 - vojsko kráľa Dagoberta napadlo Samovu ríšu a pri obliehaní Vogastisburgu (lokaIizácia hradiska nie je doteraz spoľahlivo identifikovaná) utrpelo porážku. Samo sa neskôr vypravil so svojim vojskom až do Durínska a napadol Frankov. Využil to vládca srbských Slovanov Dervan, povstal proti Frankom a pripojil svoje územie k Samovej ríši.

 

Bitka pri Vogastisburgu

 

V rokoch 632-636 - Samove vojská opätovne napadli okrajové územia Franskej ríše. Po prvých úspechoch narazili na presilu durínskeho vojvodu Radulfa, ktorý ich porazil.

 

Územie Samovej ríše

 

Roku 641 - Radulf povstal proti svojmu kráľovi Siginertovi, zvíťazil nad jeho vojskom a zriadil svoje vojvodstvo ako samostatný štát. Zmieril sa so Samom a jeho Slovanmi.

 

Roku 658 - po 35. ročnom vladárení kráľ Samo zomrel a zanikla Samova ríša.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady