Vytvorené: 11. 07. 2016 Tlačiť

Muž, ktorý stvoril televízor.

Jedným z otcov televízie – dá sa povedať, že prvým, ktorý si ju poriadnejšie zobral do rúk – je škótsky vynálezca John Logie Baird. Nebol to však vynálezca na prvý pohľad. Jeho učitelia mladého Johna opisovali ako tichého, nenápadného mladíka z duchovne založenej štvorčlennej rodiny. A na základnej škole v škótskom Helensburghu sa ešte asi neprejavovala jeho genialita, láska k elektrine a pohybujúcim sa obrázkom. Mal svojím spôsobom šťastie, pretože sa narodil vo fascinujúcej dobe, keď sa para vymieňala za novátorskú elektrinu. 

A tak sa po dlhoročných pokusoch a omyloch podarilo niečo neskutočné. V roku 1926 predstavil v Londýne prvý televízor. „Išlo o poltónový obraz rozložený pomocou Nipkowho kotúča na 30 riadkov s výmenou 5 obrazov za sekundu,“ opisuje udalosť portál Wikipedia. Bairda tento úspech ešte viac motivoval. 

O dva roky neskôr sa postaral o prvý transatlantický televízny prenos Londýn – New York. A, samozrejme, začal drieť aj na farebnej televízii. A čo si tento Škót zaumienil, to sa splnilo. Ako prvý na svete predviedol 3. júla 1928 televízny prenos vo farbe. Podľa portálu panorama.sk sa na miniatúrnej obrazovke zjavili červené a modré pruhy, modrá policajná helma, muž s vyplazujúcim jazykom a kytica kvetov. Magazín Nature o vtedy unikátom predstavení napísal: „Karafiáty mali prirodzenú farbu. Jahody v košíku lákali červeňou.“ 

Mladý vynálezca si nedal pokoj. Ako prví v meste mali pri dome elektrické osvetlenie. „Generátor na výrobu elektriny poháňal benzín a bol umiestnený v záhrade za domom,“ opisuje zručnosti vynálezcu portál. A aby toho nebolo dosť, zostrojil si aj telefonické spojenie s najbližšími susedmi. Jeho najväčšou láskou však bola celoživotne televízia. Zostrojil aj prístroj s menom Noctovisor, ktorý pomocou infračerveného žiarenia umožňoval nočné videnie.

Okrem televízie zahorel láskou tiež k pianistke Margaret Albuovej, s ktorou mal dve deti. Zomrel v roku 1946.

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• http://hnporadna.hnonline.sk/vikend/330953-muz-ktory-stvoril-televizor.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady