Vytvorené: 28. 05. 2016 Tlačiť

Bol jedným z prvých kníhtlačiarov v Čechách. Pre jeho slovenský pôvod sa o ňom hovorieva ako o „slovenskom Gutenbergovi“.

Kedy a kde sa narodil, sa našej knihovede zatiaľ nepodarilo vypátrať. Zo skromných dokumentov však vieme, že roku 1493 bol už v Plzni  ženatým a váženým občanom, ktorý o rok nato ovdovel a zostal sám s niekoľkými deťmi. Do Plzne sa dostal pravdepodobne po štúdiách  v Krakove, kde dosiahol hodnosť bakalára, a po vyučení za kníhtlačiara v Norimbergu. Naša veda eviduje  zatiaľ jeho 29 tlačí. Sú to knižky náučné i zábavné, spisy náboženského obsahu i morálno-filozofické, cestopisné a dobrodružné príbehy, spevníky a niekoľko kalendárov.  Jeho prvé tlače boli len voľné listy v niekoľkých exemplároch, ale už Gaurinov Latinsko-český slovník z roku 1511 mal 296 listov. Jeden vzácny exemplár sa nachádza aj v zbierkach bratislavskej Univerzitnej knižnice. Roku 1504 vydal dielo Ameriga Vespucciho Spis o nowych zemiech..., ktorého jeden výtlačok s drevorytom plachetnice s niekoľkými moreplavcami na prvej strane, náhodou objavil knihovník Strahovského kláštora v Prahe (1911).

 

Obrázok z knihy Spis o nowych zemiech

 

Štetinov slovenský pôvod  dokumentuje mnoho slovakizmov v jeho spisoch (napr. Tiráž spravidla začínal slovom „Tlacženo“ namiesto českého tvaru „Tištěno“). Dôkazom jeho slovenského pôvodu – podľa najnovších výskumov z okolia Piešťan alebo Trenčína -  je aj veta v úvode latinsko-českého slovníka Vokabulař lactifer (1511): „...aby Čechové i tudijež Slováci latinské učitele k vzdělání … čísti mohli“. V kalendári na rok 1507 vytlačil svoj kníhtlačiarsky znak: štít s troma listami nad troma vrchmi. Tento takzvaný signet, podobne ako označovanie strán v knihách (nie číslicami, ale písmenami), zaviedol u nás prvý. Zomrel roku 1520 v Plzni.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady