Vytvorené: 15. 04. 2016 Tlačiť

Roku 1908 začal predávať Model T, ktorý bol dostupný širokým vrstvám obyvateľov a do výroby zaviedol pohyblivú montážnu linku.

Henry Ford, ktorý sa narodil v rodine írskych emigrantov v USA, prejavil schopnosti pracovať so strojmi už ako dieťa. Na farme rodičov v Michigane, opravoval hodinky, postavil malé vodné koleso a vŕtal sa v poľnohospodárskych strojoch. Ako šestnásťročný odišiel do Detroitu, aby sa stal mechanikom a inžinierom. Roku 1893 bol hlavým inžinierom Edisonovej osvetľovacej spoločnosti. Ford, povzbudený majiteľom spoločnosti Thomasom Edisonom, vyvinul roku 1896 svoje prvé auto - štvorkolesové vozidlo. V roku 1903 založil Fordovu automobilovú spoločnosť. Ford bol zakladateľom montážnej linky, kde sa auto posúva po bežiacom páse, zatiaľ čo robotníci montujú jeho súčiastky. Tento vynález umožnil rýchlejšiu a lacnejšiu výrobu áut. Roku 1908 Ford začal vyrábať a predávať auto Model T - východiskový, no spoľahlivý model. Auto stálo 825 dolárov a bolo prvým pohodlným dopravným prostriedkom, dostupný pre široké vrstvy obyvateľstva. V rokoch 1907-1927 sa v USA predalo vyše 15 miliónov kusov a Henry Ford sa stal multimilionárom.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady