Vytvorené: 02. 01. 2015 Tlačiť

Zložená rovná štrbinová hranová cylindrická symetrická dvojpíšťala otvorených koncov (šesťdierková, bezdierková), s dvojhlasným diatonicko-chromatickým prejavom.

 

 

Konštrukčnou zvláštnosťou dvojačky sú dve symetrické hranové cylindrické píšťalové trubice so štrbinami zhodných tónotvorných zariadení a zhodného základného ladenia. Každá z nich sa zhotovuje tým istým spôsobom ako pastierske píšťalky. Nakoniec sa spoja paralelne vedľa seba tak, aby bolo možné súčasne do obidvoch vháňať vzduch z úst hráča rovnakej intenzity. K spojeniu sa používajú remienky alebo dva plechové prstence (jeden hore nad hlásničkami, druhý tesne nad dolným koncom). Píšťalky sa spoja k sebe tak, že napravo je šesťdierková a naľavo bezdierková. Hlásničky sú na opačných stranách ako bočné hmatové otvory.

Tónový prejav dvojačky je dvojhlasný. Bezdierková píšťala vyludzuje sprievodné tóny, dané radom vyšších harmonických tónov, intonačná výška ktorých je závislá od stupňa intenzity do píšťalky vháňaného vzduchu. Šesťdierková píšťala umožňuje reprodukovať diatonicko-chromatický tónový materiál v rozsahu poltreťaoktávy.

Dvojačka je súčasťou ľudového inštrumentára valaského stavu na strednom Slovensku. Technológia výroby, druh ornamentiky, akustické vlastnosti (s výnimkou bezdierkovej píšťaly), ako aj všeobecno-funkčný význam sú pri nej rovnaké ako pri pastierskych píšťalách.

Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Ladislav Leng, Slovenské ľudové hudobné nástroje, Vydavateľstvo SAV, 1967.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady