Autor: Ondrej Pavlík

Vytvorené: 06. 11. 2014 Tlačiť

Učebnica počiatočného čítania. Predchodcom šlabikára bol abecedár. 

V historickom vývoji šlabikára mala rozhodujúci význam metóda ich zostavovania (metódy počiatočného čítania). Prvý šlabikár Slabikář Cžeský, zostavený písmenkovou a slabikovacou metódou a s náboženským  obsahom vyšiel roku 1547 v Prostějove. Pod jeho vplyvom vyšli aj prvé slovenské šlabikáre: trnavský Slabikář slowenský (1725) prešovský (1762) a dolnokubínsky (asi roku 1771). Spoločensko politické pomery v bývalom Rakúsko-Uhorsku podmienili v 1. polovici 18. storočia vznik polyglotných (viacrečových) šlabikárov: slovensko-nemecko-latinské a slovensko-maďarsko-latinské šlabikáre vyšli v Budíne alebo v Trnave (D.Bocko, J.Kollár). V 2. polovici 18. storočia sa začala rozvíjať hlásková metóda. P.Doležal podľa nej zostavil prvý slovenský obrázkový šlabikár Samaučjícý Abeceda, ďalej ju uplatňovali J.Fizel a M.M.Hodža. Na spojenie čítania s písaním vznikla skriptologická metódy. Touto metódou šlabikáre písali S.Ormis, J.Palárik a H.Ertl. Novým prínosom koncom 19. storočia bola analyticko-syntetická metóda, podľa ktorej F.Macvejda vydal vysoko hodnotnú Čítanku malých (1888). Vo viacerých vydaniach vyšli šlabikáre J.Bežu, R.U.Podtaranského, J.Zellingera (s maďarskou tendenciou), J.Bellu, A.P.Zátureckého a J.Slávika. Za prvej Československej republiky hľadanie nových ciest napodobením cudzích vzorov v metodike počiatočného čítania viedlo k vzniku fonomimickej metódy (F.Mojto, M.Moyzes, J.Koreň a Ľ.Remeník) a v 30. rokoch 20. storočia vrcholil zápas o globálnu metódu (najmä V.Příhoda, F.Musil a V.Musilová). Po roku 1945 autori slovenských šlabikárov sa usilovali uplatniť najlepšie pedagogické skúsenosti predchádzajúceho obdobia a skúsenosti elementárnej metodiky v ZSSR (J.Brťka, M.Foltin, M.Rázusová-Martáková, K.Dobiš, J.Baďurík). Od roku 1949 sa dlho používali šlabikáre J.Brťku, ktorý v Prvej čítanke (1949) zaviedol ako prvý v ČSSR hláskovú analyticko-syntetickú metódu.

 

1961
1961
1980
1986
1986
1986
1990
1991
Slovenské šlabikáre

 

Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Ondrej Pavlík, Pedagogická encyklopédia Slovenska 1 (A-O, 2 (P-Ž), Veda, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava 1984, 1985, ISBN 71-026-84, 71-063-85.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady