Autor: Ondrej Pavlík

Vytvorené: 06. 11. 2014 Tlačiť

Učebnica počiatočného čítania. Predchodcom šlabikára bol abecedár. 

V historickom vývoji šlabikára mala rozhodujúci význam metóda ich zostavovania (metódy počiatočného čítania). Prvý šlabikár Slabikář Cžeský, zostavený písmenkovou a slabikovacou metódou a s náboženským  obsahom vyšiel roku 1547 v Prostějove. Pod jeho vplyvom vyšli aj prvé slovenské šlabikáre: trnavský Slabikář slowenský (1725) prešovský (1762) a dolnokubínsky (asi roku 1771). Spoločensko politické pomery v bývalom Rakúsko-Uhorsku podmienili v 1. polovici 18. storočia vznik polyglotných (viacrečových) šlabikárov: slovensko-nemecko-latinské a slovensko-maďarsko-latinské šlabikáre vyšli v Budíne alebo v Trnave (D.Bocko, J.Kollár). V 2. polovici 18. storočia sa začala rozvíjať hlásková metóda. P.Doležal podľa nej zostavil prvý slovenský obrázkový šlabikár Samaučjícý Abeceda, ďalej ju uplatňovali J.Fizel a M.M.Hodža. Na spojenie čítania s písaním vznikla skriptologická metódy. Touto metódou šlabikáre písali S.Ormis, J.Palárik a H.Ertl. Novým prínosom koncom 19. storočia bola analyticko-syntetická metóda, podľa ktorej F.Macvejda vydal vysoko hodnotnú Čítanku malých (1888). Vo viacerých vydaniach vyšli šlabikáre J.Bežu, R.U.Podtaranského, J.Zellingera (s maďarskou tendenciou), J.Bellu, A.P.Zátureckého a J.Slávika. Za prvej Československej republiky hľadanie nových ciest napodobením cudzích vzorov v metodike počiatočného čítania viedlo k vzniku fonomimickej metódy (F.Mojto, M.Moyzes, J.Koreň a Ľ.Remeník) a v 30. rokoch 20. storočia vrcholil zápas o globálnu metódu (najmä V.Příhoda, F.Musil a V.Musilová). Po roku 1945 autori slovenských šlabikárov sa usilovali uplatniť najlepšie pedagogické skúsenosti predchádzajúceho obdobia a skúsenosti elementárnej metodiky v ZSSR (J.Brťka, M.Foltin, M.Rázusová-Martáková, K.Dobiš, J.Baďurík). Od roku 1949 sa dlho používali šlabikáre J.Brťku, ktorý v Prvej čítanke (1949) zaviedol ako prvý v ČSSR hláskovú analyticko-syntetickú metódu.

 

1961
1961
1980
1986
1986
1986
1990
1991
Slovenské šlabikáre

 

Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Ondrej Pavlík, Pedagogická encyklopédia Slovenska 1 (A-O, 2 (P-Ž), Veda, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava 1984, 1985, ISBN 71-026-84, 71-063-85.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady