Vytvorené: 04. 09. 2014 Tlačiť

Praveká parádnica

 

Pred 40 000 rokmi - si kromaňonci zhotovovali ozdoby z kameňov, kostí, slonoviny, mušlí, dreva, zubov a jantáru. Často si ich dávali do hrobov. V tejto fáze vývoja mali šperky za úlohu vyvolávať u nositeľa estetické pocity, u ostatných pocity obdivu a uznania, u nepriateľov strach a závisť.

Z neskorej doby kamennej (eneolitu) - pochádzajú najstaršie šperky vyrobené z kovu. Na ich výrobu sa používali meď a zlato.

V dobe bronzovej a v dobe železnej - sa vyrábali šperky hlavne z bronzu. Zhotovovali sa najmä náušnice, nákrčníky, prstene, náhrdelníky, náramky, náušnice, nánožné kruhy, ihlice a opasky zdobené geometrickou a rastlinnou ornamentikou.

Už v čase starovekého Egypta - sa na výrobu šperkov používali už aj perly

Približne roku roku 400 p.n.l. - začala v Indii história diamantov.

V čase ranného stredoveku boli šperky takmer výlučne výsadou vládnucej triedy. Zlatníci, teda aj šperkári, pracovali v službách svetských a cirkevných hodnostárov, pre ktorých vyrábali relikviáre, kríže, diadémy, korunky, spony a prstene. Tie symbolizovali stavovskú nadradenosť ich majiteľov.

V 5.-12. storočí - sa nosili byzantské a románske šperky.

Od 14. storočia - sa rozšírila výroba šperkov zo zlata. Okrem panovníkov a cirkevných hodnostárov zlaté šperky bežne nosili aj zámožní mešťania.

 

Zlatník v roku 1449

 

V 14. a 15. storočí - sa objavil gotický šperk. Najobľúbenejšími typmi šperkov tej doby boli rôzne druhy opaskov zdobené rytou ornamentikou a dekoratívne pôsobiace spony na zapínanie plášťa.  

Pre obdobie renesancie - bol typický šperk farebný, reliéfny a druhovo veľmi bohatý. V tom čase už nebol iba samostatnou kompozíciou z kovu, ale aj drobnou plastikou zdobenou emailom, drahými kovmi a drahokamami.

V čase baroka - šperkári využívali predovšetkým pôsobivý brus drahokamov. Osádzali nimi ihlice a brošne v tvare mušlí, stúh, hviezdic a kvetinových konárikov.

V 2. polovici 18. storočia - boli v móde veľké brošne s antickými motívmi vkladanými do zlata[1].

V 19. storočí - v čase klasicizmu a empíru - pracovali šperkári predovšetkým pre meštiacku vrstvu obyvateľstva. Ich triezvemu vkusu zodpovedala úzka škála základných typov šperkov. Tvorili ich komplety: náhrdelník, náramok, náušnice a prívesok. Niekdajšia rozmanitosť mužských šperkov sa zredukovala na retiazku na hodinky, pečatný prsteň, kravatovú ihlicu a manžetové gombíky. Pre túto dobu boli typické šperky z lisovaného zlatého alebo strieborného plechu nízkej rýdzosti, pozlacované rozlične sfarbeným zlatom.

Od polovice 19. storočia - jemne tvarovaný klasicistický a empírový šperk vystriedali robustnejšie barokizujúce tvary.

Neskôr - sa do výzdoby šperkov dostali ornamenty i tvarové prvky z minulých storočí - renesancie, baroka a rokoka. Popri výrobe z drahých kovov sa používali aj menej hodnotné materiály.

Prelom 19. a 20. storočia - bol vo výtvarnom umení spojený s umeleckým slohom zvaným secesia. V šperkárstve sa vyznačoval používaním rastlinných ornamentov s nezvyčajnou technickou dokonalosťou. Okrem tradičných materiálov sa využívali meď a oceľ, syntetické kamene, sklenené pasty a umelé materiály.

[1] Tzv. kamey.

Zo sveta šperkov, Príbeh bižutérie

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady