Vytvorené: 02. 06. 2014 Tlačiť

Progresívne degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré sa prejavuje postupnou stratou pamäti a rozumu v takej miere, že to ovplyvňuje každodenný život jedinca. Alzheimerova choroba je najčastejšou príčinou demencie.

Čo spôsobuje Alzheimerovu chorobu

Neexistuje jedna príčina. Pri jej vzniku hrá úlohu dedičnosť a faktory životného prostredia. V mozgu sa vytvárajú nánosy chorobne zmenenej bielkoviny, následkom čoho postupne dochádza k zániku mozgových buniek a k stenčovaniu mozgovej kôry.

Kto je ohrozený?

Najviac postihuje starších ľudí, ale ako včasný typ sa môže začať po 40. roku. Vo veku nad 65 rokov postihuje asi 10 % ľudí a vo veku nad 85 rokov asi 50 % ľudí. Častejšie sa vyskytuje u žien. Odhaduje sa, že na svete ňou trpí asi 20 miliónov ľudí (v USA asi 4 milióny, medzi nimi aj bývalý americký prezident Ronald Regan, mala ju i známa herečka Rita Hayworth). Na Slovensku je postihnutých asi 50 000 ľudí.

Aké sú včasné príznaky?

 • Strata krátkodobej pamäti (zhoršuje sa fungovanie v denných aktivitách, v súkromí i zamestnaní) i staropamäti (chorí napríklad zabudne, že má vnúča ).
 • Ťažkosti s vykonávaním predtým známych činnosti (varenie, telefonovanie).
 • Ťažkosti s rečou (zabúdanie slov a ich nahradzovanie neprimeranými výrazmi, čím vznikajú nezrozumiteľné vety).
 • Dezorientácia v čase a mieste (stratí sa na vlastnej ulici, nevie kde je, netrafí domov, nevie ktorý je rok, mesiac či deň).
 • Problémy s abstraktným myslením (nepochopí zložitejšie inštrukcie, nevie, napríklad, vyplniť poukážku či šek ani po vysvetlení).
 • Umiestňovanie predmetov na nesprávne miesto (vloží žehličku do chladničky).
 • Zmeny nálady a správania, rýchle striedanie nálad bez zjavnej príčiny.
 • Zmeny osobnosti (podozrievavosť, strach) a povahových vlastností.
 • Strata iniciatívy (chorí sú pasívni, treba ich do činnosti neustále pobádať).

Aké sú možnosti liečby?

Liek, ktorý by Alzheimerovu chorobu úplne vyliečil, ešte nepoznáme, ale vieme zmierňovať a spomaľovať jej priebeh. Nové lieky dokážu zlepšiť kvalitu života nielen pacientom, ale aj ich rodinným príslušníkom.

Je možná prevencia?

Áno, je, aj keď ide len o oddialenie začiatku ochorenia a o niekoľko rokov. Dôležité je predovšetkým zachovávať si psychickú aktivitu aj v dôchodkovom veku (čítanie, lúštenie krížoviek, špeciálny tréning pamäti pod vedením odborníkov). Odporúča sa racionálna životospráva s dostatkom vitamínov a stopových prvkov. Posledné výskumy poukazujú na ochranný vplyv vitamínu E, ktorý chráni mozog pred účinkami voľných radikálov. Podobne pôsobia aj iné látky - napríklad extrakty z rastliny gingko dvojlaločné, skúmajú sa lieky s protizápalovým účinkom a estrogény.

Pri podozrení na Alzheimerovu chorobu u seba alebo u príbuzných sa treba poradiť so svojím lekárom, psychiatrom, neurológom alebo geriatrom.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady