Vytvorené: 02. 06. 2014 Tlačiť

Progresívne degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré sa prejavuje postupnou stratou pamäti a rozumu v takej miere, že to ovplyvňuje každodenný život jedinca. Alzheimerova choroba je najčastejšou príčinou demencie.

Čo spôsobuje Alzheimerovu chorobu

Neexistuje jedna príčina. Pri jej vzniku hrá úlohu dedičnosť a faktory životného prostredia. V mozgu sa vytvárajú nánosy chorobne zmenenej bielkoviny, následkom čoho postupne dochádza k zániku mozgových buniek a k stenčovaniu mozgovej kôry.

Kto je ohrozený?

Najviac postihuje starších ľudí, ale ako včasný typ sa môže začať po 40. roku. Vo veku nad 65 rokov postihuje asi 10 % ľudí a vo veku nad 85 rokov asi 50 % ľudí. Častejšie sa vyskytuje u žien. Odhaduje sa, že na svete ňou trpí asi 20 miliónov ľudí (v USA asi 4 milióny, medzi nimi aj bývalý americký prezident Ronald Regan, mala ju i známa herečka Rita Hayworth). Na Slovensku je postihnutých asi 50 000 ľudí.

Aké sú včasné príznaky?

 • Strata krátkodobej pamäti (zhoršuje sa fungovanie v denných aktivitách, v súkromí i zamestnaní) i staropamäti (chorí napríklad zabudne, že má vnúča ).
 • Ťažkosti s vykonávaním predtým známych činnosti (varenie, telefonovanie).
 • Ťažkosti s rečou (zabúdanie slov a ich nahradzovanie neprimeranými výrazmi, čím vznikajú nezrozumiteľné vety).
 • Dezorientácia v čase a mieste (stratí sa na vlastnej ulici, nevie kde je, netrafí domov, nevie ktorý je rok, mesiac či deň).
 • Problémy s abstraktným myslením (nepochopí zložitejšie inštrukcie, nevie, napríklad, vyplniť poukážku či šek ani po vysvetlení).
 • Umiestňovanie predmetov na nesprávne miesto (vloží žehličku do chladničky).
 • Zmeny nálady a správania, rýchle striedanie nálad bez zjavnej príčiny.
 • Zmeny osobnosti (podozrievavosť, strach) a povahových vlastností.
 • Strata iniciatívy (chorí sú pasívni, treba ich do činnosti neustále pobádať).

Aké sú možnosti liečby?

Liek, ktorý by Alzheimerovu chorobu úplne vyliečil, ešte nepoznáme, ale vieme zmierňovať a spomaľovať jej priebeh. Nové lieky dokážu zlepšiť kvalitu života nielen pacientom, ale aj ich rodinným príslušníkom.

Je možná prevencia?

Áno, je, aj keď ide len o oddialenie začiatku ochorenia a o niekoľko rokov. Dôležité je predovšetkým zachovávať si psychickú aktivitu aj v dôchodkovom veku (čítanie, lúštenie krížoviek, špeciálny tréning pamäti pod vedením odborníkov). Odporúča sa racionálna životospráva s dostatkom vitamínov a stopových prvkov. Posledné výskumy poukazujú na ochranný vplyv vitamínu E, ktorý chráni mozog pred účinkami voľných radikálov. Podobne pôsobia aj iné látky - napríklad extrakty z rastliny gingko dvojlaločné, skúmajú sa lieky s protizápalovým účinkom a estrogény.

Pri podozrení na Alzheimerovu chorobu u seba alebo u príbuzných sa treba poradiť so svojím lekárom, psychiatrom, neurológom alebo geriatrom.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady