Vytvorené: 28. 02. 2014 Tlačiť

Dynamické vlastnosti osobnosti. Inými slovami temperament predstavuje súhrn psychických vlastností určujúcich dynamiku (pohyblivosť) prežívania a správania.

Všeobecne hovoríme o štyroch typoch temperamentu: sangvinik, cholerik, flegmatik a melancholik.

 

Ľudia sa líšia vzájomne nielen v myslení, schopnostiach, citoch a pod., ale aj v tom, ako sa správajú: jeden je výbušný, iný rezervovaný. Pri temperamente nejde o to, ako dobre robí človek to, čo robí (to je záležitosť schopností), ani o to, čo robí (to je záležitosť motivácie), ale o celkový štýl jeho prežívania a správania. Temperament teda zahrňuje formálne vlastnosti, nezávislé od obsahu vedomia a od smeru osobných sklonov (Říčan, P., 1972).

V súčasnej psychológii pojem temperament označuje všeobecné vlastnosti duševnej dynamiky, uplatňujúce sa v prežívaní a prejavoch človeka (Balcar K., 1983). Táto kvalita určuje spôsob, ktorým prebiehajú duševné deje rozmanitého obsahu; nemá samostatný zážitkový obsah. Preto nemá človek ani možnosť svoje temperamentové vlastnosti priamo poznať; dozvedá sa o nich len nepriamo porovnaním vlastných vonkajších prejavov s prejavmi iných ľudí[1].

Zdroje
Použitá, citovaná a odporúčaná literatúra:
[1] Viliam Kubáni, Všeobecná psychológia, vysokoškolské učebné texty, Prešovská univerzita v Prešove/ Fakulta humanitných a prírodných vied, Prešov 2010, ISBN 978-80-555-0172-7, str. 123.

 

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady