Vytvorené: 30. 01. 2024 Tlačiť

Kanalizácia

Kanalizácia je súčasťou systému technických zariadení budov, ktoré zabezpečujú správnu funkciu objektu a zachovanie hygieny. Systém verejnej kanalizácie tvorí stoková sieť a ústredná čistiareň odpadových vôd, z ktorej vyčistená voda odteká najčastejšie do vodného toku. Pri bytových domoch možno odpadové vody rozdeliť na splaškové (obsahujúce splašky z kuchýň, kúpeľní, záchodov a podobne) a dažďové. Dažďové a splaškové vody odvádzajú oddelené odpadové potrubia. Do splaškových odpadových potrubí zaúsťujú pripájacie potrubia od umývadiel, vaní, záchodových mís a podobne. Každý zariaďovací predmet môže byť napojený na kanalizáciu len cez zápachovú uzávierku (sifón), ktorá je buď priamo vytvarovaná v zariaďovacom predmete (napríklad v záchodovej mise) alebo montovaná ako odpadová armatúra (napríklad pri umývadlách a drezoch). V súčasnosti ako materiál kanalizačného potrubia používame oceľové pozinkované rúry a tvarovky s vnútorným živicovým náterom, plastové a kameninové rúry.

Poruchy kanalizácie

Staršie kanalizačné potrubia sú buď liatinové, alebo azbestocementové. Liatinové potrubia majú životnosť až 50irokov, nehrdzavejú, sú krehké a ak sú dlhšie pod tlakom, praskajú. Preto je dobré liatinové potrubia pravidelne kontrolovať a v prípade potreby ich vymeniť pred uplynutím životnosti. Azbestocementové potrubia sú krehkejšie ako liatinové a praskajú omnoho častejšie. Azbestocementové kanalizačné potrubia sú v bytových domoch starších ako 30 rokov a ich pravdepodobnosť prasknutia je vysoká. Azbestové vlákna v týchto potrubiach sú karcinogénne, mali by byť čo najskôr vymenené. Výmenu musí zo zákona realizovať špecializovaná firma, ktorá má na odstraňovanie azbestových materiálov oprávnenie. Ak je v bytovom dome kanalizácia na báze PVC, treba vykonať jej kontrolu. V závislosti od stavu kanalizácie a kvality použitého plastu, napríklad ak v dome vymieňame zvislé rozvody vody a plynu, zároveň treba vymeniť aj kanalizáciu.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady