A/D prevodník, D/A prevodník, digitalizácia, vzorkovanie a kvantovanie (kvantizácia), údajové slovo, kvantizačná chyba :)

Vytvorené: 28. 06. 2021 Tlačiť

A/D prevodníky – zabezpečujú prevod vstupného analógového signálu na výstupný číslicový signál (digitalizáciu). Vstupným signálom je najčastejšie napätie (UVST), výstupom potom údajové slovo so stanoveným počtom bitov Bn÷B0.

Prevod spojitého analógového signálu na diskrétny číslicový tvar sa vo väčšine prevodníkov prevádza v dvoch krokoch. Analógový signál sa najprv periodicky vzorkuje, tzn. získava sa sled úzkych impulzov, ktorých amplitúdy zodpovedajú analógovému signálu v príslušných časových okamžikoch. V druhom kroku sú amplitúdy jednotlivých signálov prevedené tzv. kvantovaním na číslicový tvar. Kvantizácia priraďuje jednotlivým vzorkám diskrétnu hodnotu (výstupné údajové slovo).

 

Bloková schéma A/D prevodníka

 

D/A prevodníky – zabezpečujú prevod vstupnej číslicovej informácie (údajového slova Bn, Bn-1, ... B1, B0) na výstupný analógový signál, obvykle na zodpovedajúcu hodnotu elektrického napätia UVÝST [1].

Na výstupe prevodníka však nemôžeme nastaviť ľubovoľnú hodnotu analógového signálu, výstupný signál je schodovitý, jeho hodnoty môžu nadobúdať iba diskrétne hodnoty. Chyba spôsobená diskrétnymi úrovňami výstupného signálu sa nazýva kvantizačná chyba. Maximálna nepresnosť, teda rozdiel medzi požadovanou a nastavenou hodnotou výstupného signálu je daný polovicou prírastku výstupného signálu, zodpovedajúcemu najnižšiemu bitu vstupného údajového slova (LSB – B0).

 

 
Bloková schéma D/A prevodníka

 

[1] Menej často elektrického prúdu.

Digitalizácia, vzorkovanie, vzorkovacia frekvencia a kvantovanie, tiež rozlíšenie vzorky (bitová hĺbka vzorky) na príklade zvukuSedemsegmentovka (sedemsegmentový displej, 7-segmentový displej)

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady