Autor: Igor Krucovčin

Vytvorené: 29. 12. 2020 Tlačiť

Značka

Uzavretá súčiastka obsahujúci zdroj svetla a fotocitlivou súčiastku. Najčastejšie ide o kombináciu LED diódy a fotodiódy resp. fototranzistorov.

Slúži ku galvanickému oddeleniu dvoch obvodov, medzi ktorými je treba prenášať analógový alebo digitálny signál.

Podrobne:

Jeden zo základných prvkov optoelektroniky.

Používame ho na transformáciu elektrických a optických signálov: vnútorná väzba medzi elektrickým vstupným a výstupným signálom je sprostredkovaná svetelným žiarením najčastejšie v infračervenej oblasti svetelného spektra.

Základom optronu je optronová dvojica, ktorú tvorí zdroj svetelného žiarenia a detektor optického žiarenia. Ako zdroj žiarenia sa najčastejšie používa infračervená luminiscenčné dióda LED. Ako detektor žiarenia sa používa najčastejšie fototranzistor, ale môžu sa použiť aj prvky ako fotodióda, fototyristor, a ďalšie.

Zdroj optického žiarenia generuje v závislosti na veľkosti vstupného elektrického signálu svetelný signál, ktorý je prijímaný detektorom, prevedený späť na elektrický signál a odovzdaný na vstup nadväzujúceho elektrického obvodu. Medzi zdrojom žiarenia a detektorom je z elektrického hľadiska izolované prostredie, ktoré nevedie elektrický prúd (nie je medzi nimi galvanická väzba). Optrony sú používané na prenos dátových alebo analógových striedavých i jednosmerných signálov, pričom zaisťujú vysoký izolačný odpor medzi vstupom a výstupom.

Optrony slúžia k vzájomnému galvanickému oddelenie dvoch obvodov - preto sa optron tiež nazýva „svetelná závora“ alebo „optoizolátor“. Pri optickom prenose nevznikajú elektrické a magnetické polia, ktoré bývajú zdrojom parazitných väzieb. Optický spoj je odolný proti vonkajšiemu rušeniu a ťažko odpočúvateľný, nedochádza uňho k spätným väzbám a podobne.

Ďalšie výhody optického spoja sú: veľká kapacita prenosu, veľká prenosová rýchlosť, nízka výkonová úroveň, malé rozmery a hmotnosť, úspora materiálu...

 

Analógový optron
s fotodiódami

 

Fotografia optrónov
Detail

 

Jednotka vstupov a výstupov PLC (programovateľného
automatu) s optočlenmi na vstupe

 

Zapojenie optronu v elektrickom obvode
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady