Vytvorené: 15. 11. 2020 Tlačiť

Ruský komunistický revolucionár a vojenský vodca.

Narodený ako Lev Bronštejn, syn prosperujúceho židovského sedliaka na Ukrajine, roku 1896 sa stal marxistom. Do roku 1900 bol niekoľkokrát väznený za revolučnú činnosť. Roku 1902 utiekol z Ruska a prijal meno Trockij - podľa jedného zo svojich žalárnikov. Usadil sa v Londýne, kde žil v exile aj sociálny demokrat Vladimír Iľjič Lenin

Trockij Lenina obdivoval, ale obával sa, že jeho metódy povedú k diktatúre. Preto sa po rozštiepení sociálnej demokracie roku 1903 pridal k menševickej frakcii proti boľševikom. O dva roky neskôr sa vrátil do vlasti a zúčastnil sa Prvej ruskej revolúcie. Uväznili ho a poslali na Sibír. Roku 1907 sa mu podarilo znovu uniknúť. V máji 1917 sa do Ruska vrátil a v novembri zohral vedúcu úlohu v Druhej ruskej revolúcii, ktorá vyniesla boľševikov k moci.   

Ako komisár zahraničných vecí v prvej sovietskej vláde Trockij dohodol Brest-Litovský mier, zmluvu, ktorou sa Rusko stiahlo z Prvej svetovej vojny. Podmienky boli však také ponižujúce, že Trockij cítil povinnosť odstúpiť z funkcie. V rokoch 1918-1924 bol komisárom vojny, v tomto úrade vybudoval Červenú armádu a riadil ju za Ruskej občianskej vojny v rokoch 1918-1921. Keď roku 1924 Lenin zomrel, Trockého pokladali za jeho nástupcu, nemal však prestíž Josifa Stalina, ktorý sa roku 1922 stal generálnym tajomníkom. Trockij bol internacionalistom, veril v svetovú revolúciu a nesúhlasil so Stalinovým opatrným chápaním "socializmu v jednej krajine".

 

Trockij v roku 1923
 

Trockij postupne stratil vplyv, roku 1927 ho vylúčili zo strany a roku 1929 bol prinútený opustiť Sovietsky zväz. Roku 1936 sa usadil v Mexiku, kde ho o štyri roky zavraždil španielsky komunista Ramón Mercader. Existuje dôvodné podozrenie, že konal na Stalinov rozkaz. 

V 30. rokoch napísal Trockij viacero kníh, v ktorých bojoval proti stalinizmu a roku 1938 založil IV. internacionálu, presadzujúcu permanentnú revolúciu.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady