Vytvorené: 15. 11. 2020 Tlačiť

Fašistický vládca Talianska v rokoch 1922-1943. Roku 1928 sa stal diktátorom a v roku 1940 zatiahol Taliansko do Druhej svetovej vojny na strane Hitlerovho Nemecka v rámci Osi.

Po krátkom učiteľskom pôsobení sa roku 1913 vrátil k novinárskej práci a začal vydávať socialistické noviny Avanti (Vpred!). Krátko po Prvej svetovej vojne, v ktorej dosiahol hodnosť desiatnika, sa od socialistického hnutia odvrátil a zjednotil svojich prívržencov do Fasci di Combattimento, organizácie, ktorá sa neskôr stala jadrom jeho Fašistickej strany Talianska. Jej pravicová nacionalistická politika si získala podporu konzervatívneho kléru, veľkostatkárov a priemyselníkov. Prehliadli aj gangsterské správanie Mussoliniho Čiernych košieľ, uniformovanej zložky fašistického hnutia. Roku 1921 Mussoliniho zvolili do parlamentu a Fašistická strana dosiahla oficiálne uznanie. V októbri 1922 Mussolini využil obavy kráľa Viktora Emanuela III. z komunistov a zorganizoval Pochod na Rím, na ktorom sa zúčastnili desaťtisíce stúpencov fašizmu. Onedlho ho vymenovali za premiéra. V priebehu necelých šiestich rokov mal jeho korporatívny štát neobmedzenú moc nad hospodárskym životom krajiny a parlamentnú demokraciu nahradil totalitným systémom. Napriek tomu si Mussolini získal podporu más. Roku 1929 diktátor ukončil 60 rokov trvajúci územný spor medzi cirkvou a štátom, keď na základe Lateránskej zmluvy vznikol Vatikán.

Diktátorské štáty, fašizmus, nacizmus

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady