Vytvorené: 08. 10. 2020 Tlačiť

Úrad, ktorý je súčasťou amerického ministerstva spravodlivosti a ktorý vyšetruje porušenie federálnych zákonov, najmä tých, čo sa týkajú špionáže, vydieračstva a bezpečnosti štátu. V súčasnosti má jurisdikciu nad 185 zločinmi zahrňujúcimi podvratnú činnosť, špionáž i bankové lúpeže a porušenie pravidiel prevádzky hier.

Pôvodne ho ako Úrad pre vyšetrovanie založil roku 1908 minister spravodlivosti Charles Bonaparte. Roku 1924 sa stal riaditeľom FBI John Edgar Hoover, ktorý zmenil štruktúru organizácie a stál na jej čele až do svojej smrti roku 1972.

V 30. rokoch 20. storočia získal FBI slávu vďaka úspešnému boju proti zločincom, ako bol John Dilliger, ale povesť organizácie nebola vždy bezchybná. Roku 1964 ju kritizovala Warrenova komisia kvôli vyšetrovaniu zavraždenia prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho (1917-1963). Roku 1973 rezignoval jej úradujúci riaditeľ Patrick Gray, keď sa zistilo, že zničil dokumenty týkajúce sa vyšetrovania aféry Watergate, ktorá nakoniec v roku 1974 viedla k odstúpeniu prezidenta Richarda Nixona.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady