Validita, obsahová validita, konštruktová validita, súbežná validita, ekologická validita :)

Vytvorené: 17. 08. 2020 Tlačiť

Objektívna platnosť tézy, tvrdenia, právnej normy, ktorej miera je objektívne overená rôznymi spôsobmi vedeckého výskumu alebo úspešnou praxou. Validita sa týka výskumného nástroja, výskumného postupu, situácie, v ktorom sa meranie uskutočňuje, a tiež populácie subjektov.

 

 

 1. Obsahová validita stanovuje, do akej miery je obsah výskumného nástroja v súlade s obsahom, ktorý má merať (napríklad test vedomosti z prebraného[1]) .
 2. Konštruktová validita má názov odvodený od slova „konštrukt“. Je to ľudská črta, alebo charakteristika, napríklad vedomosť, zručnosť, schopnosť, tvorivosť, inteligencia, postoj a podobne. Pri konštruktovej validite sa hľadá odpoveď na otázku, či výskumný nástroj meria daný konštrukt.
 3. Súbežná validita je miera zhody výsledkov výskumného nástroja s tým istým kritériom. Týmto kritériom môže byť napríklad iný výskumný nástroj, ktorého  validita je už spoľahlivo zistená, školská známka, hodnotenie výkonu nezávislými pozorovateľmi a podobne.
 4. Ekologická validita je zistenie, do akej miery sa výsledky z jedného prostredia (daných podmienok) dajú preniesť do iného prostredia (iných podmienok).

Pri kvalitnej metodológii výskumu má validita iné charakteristiky a spôsoby zabezpečovania, než je to pri kvantitatívnej metodológii výskumu. Používa sa triangulácia  (krížová validizácia) tak, že sa získavajú dáta z viacerých zdrojov, viacerými skúmateľmi, viacerými metódami a v rôznom časovom prostredí. Hlavným kritérium validity je kredibilita a presvedčivosť výskumných postupov, záznamov a interpretácií.

[1] Učivo má výstižne reprezentovať prebrané učivo žiakov, pre ktoré bol test skonštruovaný.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady