Vytvorené: 18. 04. 2020 Tlačiť

Vzácne statky, ktoré vznikli v procese výroby, rozdeľujeme na kapitálové a spotrebné statky podľa toho, či majú uspokojiť potreby výrobcov alebo konečných spotrebiteľov. Teraz ich rozdelíme podľa toho, či sa budú, alebo nebudú predávať. Toto hľadisko umožňuje rozlišovať výrobok a tovar.

Výrobok je vzácny statok - produkt, ktorý uspokojuje ľudské potreby, ale nie je určený na predaj ani na výmenu.

To znamená, že buď sa vyrobil na vlastnú spotrebu, alebo na účely ďalšieho použitia vo výrobe.

Výrobok je vzácny statok určený na vlastnú spotrebu alebo na ďalšie použitie vo výrobe. Tovarom sa výrobok stáva vtedy, ak je určený na trh s cieľom jeho výmeny za peniaze.

Tovar je výrobok určený na predaj.

Z uvedeného vyplýva, že tovar je vždy výrobkom, ale výrobok môže a nemusí byť tovarom. Aby sa výrobok stal tovarom, musí mať hodnotu, číže vlastnosť, ktorá má dve podoby, a to úžitkovú a výmennú hodnotu.

Úžitková hodnota vyjadruje užitočnosť tovaru pre zákazníka, t.j. mieru uspokojenia jeho potrieb. Úžitková hodnota je daná biologickými, fyzikálnymi, chemickými a inými vlastnosťami tovaru. Úžitková hodnota chleba je, že nasýti, odev hreje. Úžitková hodnota sa vytvorí výrobou, napríklad spoľahlivosť auta, trvanlivosť tkaniny a podobne. Len na základe úžitkových vlastností sa tovar nedá vymieňať (predávať), lebo mierou úžitkovej hodnoty tovaru je kvalita len v prípade, ak ide o tovar rovnakého druhu. Nemôžeme porovnávať úžitkovú hodnotu napríklad auta a svetra.

Úžitková hodnota je súhrn úžitkových vlastností tovaru, ktoré uspokojujú ľudské potreby.

Výmenná hodnota vyjadruje množstvo práce obsiahnutej v tovare, bez ohľadu na jej konkrétnu formu. Na základe výmennej hodnoty sa tovar nakupuje a predáva. Jej veľkosť závisí od výrobných nákladov, ponuky a dopytu, ale aj ďalších faktorov, napríklad produktivity práce.

Výmenná hodnota tovaru je hodnota, za ktorú sa tovar vymieňa na trhu.

 

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady