Eulerovo číslo (Napierova konštanta, základ prirodzených logaritmov) :)

Autor: Tomáš Prokopčák

Vytvorené: 27. 03. 2020 Tlačiť

Hodnota ďalšieho zvláštneho písmenka vo svete čísel je zhruba, 2,7182818... a prezýva sa niekedy aj Napierova konštanta či základ prirodzených logaritmov. Je to jedno z najdôležitejších čísiel v matematike.

Stretnete sa s ním trebárs v banke. Predstavte si, že si do banky vložíte euro. Ak máte stopercentný ročný úrok (niežeby taká banka jestvovala), po roku budete mať dve eurá. Keď by sa úročilo každý polrok, tak z pôvodného eura budete mať na konci roka 2,25. A ak budete skracovať intervaly úročenia, postupne sa budete približovať k istému číslu – v prípade, že by intervaly úročenia boli nekonečne malé, výsledkom by bolo práve Eulerovo číslo. 

Číslo sa prvýkrát objavilo začiatkom 17.storočia v práci škótskeho matematika Johana Napiera. Presnejšie, konštanta sa tam neobjavila priamo – práca obsahovala skupiny logaritmov, ktoré boli vyrátané vďaka konštante. Predpokladá sa, že objavenie čísla možno pripísať Jacobovi zo slávnej rodiny Bernouliovcov. A napokon (po rokoch, v ktorých sa konštanta označovala písmenkom „b“) prišiel v roku 1731 Leonhard Eulera a zaviedol písmenko „e“.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady