Vytvorené: 03. 01. 2020 Tlačiť

Typ ochrany elektrického obvodu. Používa sa keď zlyhajú ostatné ochranné opatrenia, napríklad  automatické vypnutie obvodu poistkami alebo ističom vedenia.

K rýchlemu rozpojeniu obvodu dôjde v prípade, ak nastane únik aj relatívne malej časti elektrického prúdu mimo chránený obvod. Takáto situácia nastane napríklad pri priamom dotyku uzemneného ľudského tela so živou časťou obvodu.

Prúdový chránič inak:

Prístroj, ktorý slúži na ochranu pred požiarom a úrazom elektrickým prúdom.

Prúdový chránič meria prúd, ktorý vstupuje do spotrebiča a prúd, ktorý sa z neho vracia cez neutrálny vodič. Ak zistí, že vracajúci sa prúd je menší ako menovitá hodnota, preruší elektrický obvod podobne ako istič pri skrate. V takej situácii totiž prúd uniká do zeme cez ľudské telo alebo ochranný vodič.

Prúdové chrániče sa vyrábajú s rôznymi menovitými prúdmi, na ochranu pred úrazom sa v jednotlivých elektrických obvodoch používajú 30 mA prúdové chrániče, pre ochranu celých objektov pred požiarmi sa používajú 100 mA, 300 mA či iné chrániče.

Prúdový chránič môže byť podobný ako istič s inštaláciou do rozvodnej skrinky, vyrábajú sa však aj prúdové chrániče určené do zásuviek.

Prúdový chránič, prúdová asymetria, nadprúd, RCD, RCCB, GFI, GFCI, ALCI, kategorizácia a charakteristické údaje: menovité napätie, menovitý prúd, citlivosť, vypínacia schopnosťPrúdové chrániče a ich použitie v praxi

 

x

Princíp a zapojenie prúdového chrániča

Prúdový chránič

 

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• https://www.elektroantos.sk/slovnik-pojmov/prudovy-chranic/.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady