Autor: Daniela Čižmárová

Vytvorené: 02. 08. 2019 Tlačiť

Pravda o legende menom Jánošík

Dňa 26. januára 1688 sa v rodine Martina Jánošíka narodil syn Juraj. Majetkové pomery Jánošíkovcov neboli až také zlé, ako o tom píšu neskoršie legendy. Okrem Juraja boli v rodine ešte ďalší traja chlapci (Ján, Martin a Adam), a tak Jurajovi padla vhod šanca stať sa členom žoldnierskeho vojska Františka Rákociho, kde sa neskôr zoznámil s Tomášom Uhorčíkom.

Nový kapitán družiny

Po príchode z armády každý deň trávil prácou na poli. Na jeseň roku 1710 sa na jarmoku v Liptovskom Mikuláši stretol s Uhorčíkom, ktorý mu navrhol prácu, ktorá by bola lepšia ako celodenná drina na poli – pašovanie koní. Tým sa Jánošík stal členom Uhorčíkovej družiny. V lete roku 1711 Uhorčíka chytili, ale na jeseň sa mu z väzenia podarilo utiecť. Po úteku sa Uhorčík rozhodol skoncovať so zbojníckym remeslom a vodcovstvo prenechal Jurajovi Jánošíkovi. Ako dvadsaťtriročný, 29. septembra 1711, zložil zbojnícku prísahu. Uhorčík ďalej vystupuje ako počestný gazda Martin Mravec z Klenovca. 

Bohu dušu a nám dukáty!

Jánošíkovej družine sa spočiatku darilo. Okrem pašovania sa sústreďovali aj na prepady. Prepadávali vopred vyhliadnutých kupcov, remeselníkov, sedliakov na jarmokoch. Na vysokú šľachtu a väčších obchodníkov si netrúfli. Zbojníci teda okrádali chudobnejších a bezbranných ľudí. Jánošík a jeho družina stabilne pôsobili medzi Žilinou a Liptovským Mikulášom (Juraj zimoval pri Utekáči a Klenovci). Poľské podhalianske legendy tvrdia, že raboval aj v Poľsku. Poliaci ho dodnes pokladajú za legendárneho tatranského hrdinu. 

 

Zbojnícky kapitán Juraj Jánošík

 

Nevítaný hosť

Obyvatelia slovenských dedín a mestečiek si uvedomovali, že práve Habsburgovcom sa podarilo poraziť Turkov a J. Rákociho, a teda nechceli, aby im už relatívne stabilnú a pokojnú situáciu narúšal Jánošík aj so svojou družinou. Obyčajní ľudia chceli po desiatkach rokoch vojen jednoducho pokojne žiť, orať, siať, obchodovať. Práve vďaka nim bol Jánošík viackrát zajatý. No v jednom prípade sa nepodarilo priznať jeho vinu, inokedy zasa z väzenia utiekol. 17. marca 1713 bol ale podrobený najskôr ľahkému, neskôr, keď sa nechcel priznať, tak i ťažšiemu mučeniu. Po vysiľujúcom mučení bol vynesený rozsudok smrti a ešte v ten deň Jánošíka popravili obesením na háku. Neskôr bol spustený rozsiahlejší proces so zbojníkmi, pri ktorom Uhorčík (19. apríla 1713) prezradil Jánošíkovu skrýšu v Čičmanoch a v Terchovej. 

Pravda je niekde inde

Obraz o Jánošíkovi a jeho družine, ktorý sa nám ponúka prostredníctvom umenia a folklóru, je vzdialený od pravdy. Jánošíkova zbojnícka činnosť netrvala dlho a nebola ani príliš bohatá. Za necelé dva roky (asi za rok a pol) toho veľa nenazbíjal a ani jedna z jeho akcií nebola výnimočná.

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• http://www.magistra-historia.sk/pravda-o-legende-menom-janosik/.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady