Vytvorené: 26. 01. 2019 Tlačiť

Kde sa narodil Konon Trofimovič Molodyj[1] nie je známe. Bol synom ruského vedca, ktorý ho v jeho 11 rokoch poslal do USA s kanadským pasom na meno Gordon Arnold Londsdale[2]. Gordon žil 15 rokov Kalifornii, v roku 1938 navštívil Fínsko a následne Rusko. Zrazu sa objavil v radoch Ruskej armády a v priebehu vojny získal prvé špionážne skúsenosti. Už v 17 rokoch bol vysadený do tyla nemeckých vojsk. Jednu dobu pracoval ako parašutista i pre plukovníka Abela. Začiatkom 50. rokov sa pod menom Londsdale vrátil späť do USA, ale to už bol členom sovietskej tajnej služby. Roku 1955 nastúpil ako rezident v Anglicku. Anglicko obdivoval a preto sa rýchlo zžil s prostredím. V Londýne si najal reprezentatívne miestnosti a stal sa známym svetákom vo vysokej londýnskej spoločnosti. Zoznámil sa s pracovníkom nukleárnej základne v Suffolku Raymondom Shawom a pod krytím riaditeľa obchodnej spoločnosti prevádzal prieskum britskej obrany. Získal väčšinu informácií o prvej britskej atómovej ponorke, o anglickom ponorkovom systéme a režime plavieb a o umiestnení tajných ponorkových základní. V jeho špionážnej sieti pracovali manželia Krogerovi, ktorých bungalov používal k zasielaniu rádiogramov na sovietske veľvyslanectvo v Londýne. Informácie o námorných manévroch, plánoch NATO a o novom systéme na zisťovanie ponoriek získal z výskumnej zbrojárskej inštitúcie na základni v Portlande, kde pre neho pracovali milenci Ethel Elizabeth Geeová a britský dôstojník Harry Frederick Houghton. Spoločne ich zatkli pri predávaní a preberaní materiálu dňa 7. januára 1971. Molodyj bol odsúdený k 25 rokom väzenia. I vo väzení si zachoval vysokú morálku. Preložil tam 3 knihy do ruštiny a pripravoval rusko-čínsky slovník. Neskôr bol vymenený za Grevilla Wynneho.

[1] Vlastné meno.
[2] Skutočný Londsdale sa narodil v Ontáriu iba o rok neskôr, preto nemožno vylúčiť, že Konon bol pre kariéru špióna vybraný už v útlom veku.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady