Vytvorené: 18. 01. 2019 Tlačiť

Spravodajský dôstojník Sovietskeho zväzu.

Narodil sa v Petrohrade, v rodine cárskeho úradníka. Bol jazykovo nadaný, už v 20 rokoch hovoril plynulo anglicky, nemecky a poľsky. Svojho koníčka - rádiotelegrafiu - uplatnil na základnej vojenskej službe. Vyštudoval elektrotechnickú fakultu a roku 1927 sa stal agentom GPU na odbore zahraničnej rozviedky.

Počas Druhej svetovej vojny bol nasadený na nemecké bojisko ako spravodajský dôstojník. Pri svojich cestách slúžil i ako vodič Abwehru a zozbieral množstvo informácií, ktoré zaujímali moskovskú centrálu. Po vypuknutí vojny bojoval na nemeckej strane, bol dokonca vyznamenaný a povýšený na slobodníka. Na konci vojny dosiahol v GRU hodnosť plukovníka a bol vybraný k nasadeniu v USA. Kvôli tomuto účelu bol najskôr umiestnený v zbernom tábore v Nemecku pod menom Andrew Kayotis a potom odišiel v roku 1947 do Kanady.

Nakoniec sa usadil v New Yorku. Cestoval do celej Severnej Ameriky ale aj do Mexika a Strednej Ameriky. Všade zakladal a riadil spravodajské siete.

V New Yorku žil pod krycím menom Emil Goldfus. Legendu pre spravodajské pôsobenie si vytvoril zriadením maliarskeho a fotografického štúdia, kde sa schádzali nekonformní newyorskí umelci. Sám slušne maľoval, a tak nikomu nepripadalo nápadné, že ako umelec a bohém čas od času na dlhšiu dobu niekam zmizol.

Do Moskvy posielal tak dokonale zašifrované informácie, že dodnes neboli rozšifrované. Nebyť zrady jedného z ruských agentov, mohol v svojej spravodajskej činnosti pokračovať neuveriteľne dlho.

Abel mal možnosť utiecť, ale kvôli neobyčajnej ľahkomyseľnosti svojich šéfov zostal v USA. Ešte v čase zatknutia dokázal oklamať svojich strážcov a spláchnuť na toalete kódovacie tabuľky. Alan Dulles o Abelovi prehlásil: „Želal by som si, aby sme dvoch takých, ako je on, mali v Moskve.“.

V roku 1957 bol odsúdený na 30 rokov väzenia. Na návrh jeho advokáta J. Donovana, aby bol ušetrený kvôli možnej výmene. Tej sa v roku 1962 skutočne dočkal, kedy bol vymenený za F. Gary Powersa, amerického pilota prieskumného lietadla U-2.

Po návrate do ZSSR bol Abel povýšený na generála a pracoval v anglo-americkom odbore KGB. Vydal i značne „nepresné“ pamäti. Zomrel v roku 1971 v Moskve.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady