Vytvorené: 13. 01. 2019 Tlačiť

Slovenský a česko-slovenský politik a štátnik.

Po roku 1963 ako prvý tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska začal presadzovať politiku dôslednejšieho riešenia hospodárskych, sociálnych a národnostných problémov Slovenska, ktorá sa dostala do rozporu so zámermi a predstavami vtedajšieho prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ) a prezidenta republiky Antonína Novotného. Spor prerástol do otvoreného konfliktu a vyústil núteným odchodom Novotného z obidvoch funkcií. Nástup Dubčeka do funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ otvoril priestor pre pôsobenie reformných síl v komunistickej strane i v spoločnosti, ktoré sa usilovali o nastolenie demokratického pluralitného systému, o riešenie hospodárskych, sociálnych a spoločenských problémov metódami zodpovedajúcimi dobe a potrebám spoločnosti. S jeho menom a účinkovaním sa bezprostredne spája dianie, ktoré vo svete dostalo pomenovanie Pražská jar. Napriek veľkému tlaku vyvíjaného zo strany Sovietskeho zväzu (ZSSR), bývalej Nemeckej demokratickej republiky, Poľska, Bulharska a Maďarska i domácich konzervatívnych síl odmietol mocenské zásahy proti reformným silám. Po okupácii republiky vojskami ZSSR a jeho spojencov z Varšavskej zmluvy bol 21. augusta 1968 zatknutý a odvlečený do ZSSR. Na žiadosť čs. predstaviteľov a pod tlakom čs. aj svetovej verejnej mienky bol prizvaný na moskovské rokovania sovietskych a čs. predstaviteľov, po dlhom zdráhaní podpísal i tzv. moskovský protokol, ktorý stanovoval podmienky a cesty riešenia vzniknutej situácie, v podstate však znamenal začiatok konca Pražskej jari. V apríli v roku 1969 bol odvolaný z funkcie tajomníka ÚV KSČ, krátko potom sa stal predsedom federálneho zhromaždenia, neskôr veľvyslancom v Turecku. V roku 1970 bol vylúčený z komunistickej strany a pracoval ako úradník. Bola mu vnútená domáca izolácia. Neprestal bojovať proti nastolenému normalizačnému režimu, napriek sústavnému dozoru tajnej polície prispieval do zahraničnej tlače, podieľal sa na vydávaní ilegálnej tlače. V roku 1988 mu univerzita v Bologni udelila čestný doktorát, prijal ho pápež a iní verejní činitelia. Stal sa jedným z hlavných predstaviteľov novembrovej revolúcie 1989, po jej víťazstve prispieval ako predseda Federálneho zhromaždenia (až do júna 1992) k riešeniu problémov, ktoré vznikali pri budovaní pluralitného demokratického politického systému a prechodu československej ekonomiky na trhové hospodárstvo. Bol podpredsedom a poslancom Sociálno-demokratickej strany Slovenska.

Svojím účinkovaním, tolerantnosťou a osobnými vlastnosťami si v rokoch 1968-1969 i po roku 1989 získal podporu a uznanie českého aj slovenského ľudu i demokratických síl v celom svete, stal sa jedným z najznámejších československých politikov. Zomrel na následky tragickej autohavárie.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady