Vytvorené: 13. 01. 2019 Tlačiť

Anglický moreplavec, ktorý tri razy plával okolo sveta, urobil veľa objavov v Tichomorí, na pobreží Nového Zélandu a Austrálie a dostal sa až k Antarktíde.

Roku 1728 sa v rodine chudobného vidieckeho remeselníka v Anglicku narodil jeden z najväčších moreplavcov všetkých čias - James Cook[1]. Vlastnou usilovnosťou sa vypracoval z obyčajného plavčíka až na kapitána.

Počas anglicko-francúzskej vojny o Kanadu prebádal Cook záliv sv. Vavrinca. Ako štyridsaťročnému zverili Cookovi vedenie výpravy, ktorá mala prebádať ostrov Tahiti a súčasne urobiť dôkladné astronomické pozorovania počas prechodu Venuše pred Slnkom. Koncom augusta 1768 vyplávala Cookova loď Endeavour na západ. Po doplnení zásob na Madeire pokračovala výprava k brehom Južnej Ameriky a potom Magalháesovou „južnou cestou“ do Tichého oceánu. Dňa 3. júna 1769 uskutočnil Cook určené pozorovanie a na spiatočnej ceste prebádal ďalšie tichomorské ostrovy. Oboplával Nový Zéland, došiel k východnému pobrežiu Austrálie a dokázal, že austrálsky kontinent nie je spojený s Novou Guineou. Cez Indický oceán sa v júni 1772 vrátil do Anglicka.

Druhá expedícia pod vedením Jamesa Cooka mala definitívne odhaliť všetky záhady „južnej pevniny“ - Antarktídy. Na lodiach Resolution a Adventure sa dostal až k šesťdesiatej rovnobežke, kde sa mu postavili do cesty ľadovce. Nakoniec dorazil k Novému Zélandu. Postupne prebádal ďalšie tichomorské ostrovy - Fidži, Nové Hebridy, objavil Novú Kaledóniu a ďalšie. Roku 1775 sa Cook vrátil. O necelý rok nato sa vydal na svoju poslednú veľkú výpravu. Opäť dorazil na Nový Zéland a odtiaľ pokračoval k skupine neznámych ostrovov, ktoré dnes nesú jeho meno - Cookove ostrovy. Na Havajských ostrovoch vznikla roztržka s domorodcami a Cook sa 14. februára 1799 stal obeťou konfliktu.

[1] Vyslov džejms kúk.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady