Vytvorené: 13. 01. 2019 Tlačiť

Taliansky moreplavec Giovanni Caboto hľadal severozápadný priechod, roku 1497 doplával k severoamerickému kontinentu[1].

Giovanni Caboto[2]  narodil sa okolo roku 1455 pravdepodobne v Benátkach. V anglických službách si poangličtil meno na John Cabot. Anglický kráľ Henry VII. ho roku 1496 poveril vedením výpravy, ktorá podobne ako Kolumbova sa vydala na západ cez Atlantik. Mala hľadať jednak cestu do Číny a Indie, jednak legendárny ostrov Brazil, ktorý podľa povesti mal ležať v Atlantiku. Cabot však správne predpokladal, že severnejšia cesta, ako bola Kolumbova, bude kratšia vzhľadom na zaoblenie Zeme. Preto 2. mája roku 1497 vyplával z anglického Bristolu smerom na severozápad. 24. júna toho istého roku priplával k americkej pevnine v oblasti južného Labradoru. Aj tento dátum sa zaratúva medzi údaje o objavení Ameriky. Je však pravdepodobné, že v týchto miestach bola asi štvrťstoročie pred Cabotom dánska expedícia a dávno predtým vikingovia. No Cabotov objav je prinajmenej objavením severoamerického kontinentu vôbec, lebo Kolumbus sa pohyboval len v oblasti dnešných karibských ostrovov. Sám Cabot však predpokladal, že našiel cestu do východnej Ázie, no zašiel pritom príliš na sever. Roku 1498 sa vydal opäť na cestu cez oceán s flotilou niekoľkých lodí, z ktorej sa vrátila len jedna loď. Ostatné, vrátane veliteľskej lode, na ktorej bol Cabot, zmizli bez stopy.

[1] Labrador.
[2] Vyslov Džovany Koboto.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady