Vytvorené: 04. 01. 2017 Tlačiť

Po mnohých pokusoch, a často aj neúspešných, sa roku 1906 objavil zips, ktorý bol predsa len spoľahlivejší ako jeho predchodcovia. Nový výrobok sa už neskladal z očiek a háčikov usporiadaných do reťazca, ale z jednotlivých kovových dielikov na okrajoch upevnených látkou. A tu sa začínajú ďalšie pokusy, ktoré sa ukázali ako úspešné, ale až roku 1913. Tie sa stali základom na výrobu zipsov v podobe, v akej ich poznáme dnes. Až potom sa začali vo väčšom množstve vyrábať aj stroje na ich výrobu. Vtedy aj vznikla nová spoločnosť Hookless Fastener Company (založená roku 1913) a Lewis Walker, prvý iniciátor a organizátor ďalšieho zlepšovania pôvodného vynálezu, sa stal jej prvým predsedom a zostal ním až do smrti roku 1938.

Zipsy však neboli ešte ani vtedy dostatočne spoľahlivé, a tak sa používali skôr len ako uzávery na peňaženkách a podobne. Výrazný obrat nastal až roku 1923, keď továreň na obuv do nepohody uviedla na trh galoše s uzáverom nazývaným zipper. Tým začal názov prenikať do povedomia ľudí a začal si aj získavať uznanie ako dobrý. Napriek tomu k jeho masovému rozšíreniu došlo až o mnoho rokov neskôr a až naša doba priniesla jeho uplatnenie aj na každodenných odevoch.   

Zips

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady