Vytvorené: 11. 07. 2016 Tlačiť

Roku 1924, 21. septembra - medzi Milánom a Varese (v Taliansku) otvorili prvý úsek diaľnice na svete.

 

Platenie za tankovanie v 50-tych rokoch 20. storočia

 

Roku 1960, 16. augusta - si kapitán amerického letectva Joe Kittinger sadol na plošinu zavesenú pod balónom naplneným héliom a vystúpil do výšky 31 kilometrov. Potom vyskočil. Jeho telo dosiahlo rýchlosť takmer tisíc kilometrov za hodinu. V päťkilometrovej výške otvoril hlavný padák a po trinástich minútach a štyridsiatich piatich sekundách bezpečne pristál. Kittingerov rekordný zoskok, známy aj ako projekt Excelsior, bol veľmi riskantný, nie však nezmyselný. V čase, keď sa len začínalo s vesmírnym výskumom, mal preveriť, ako znáša ľudský organizmus voľný pád z veľkých výšok a ako pri lete obstojí skafander, ktorý mal Kittinger na sebe. Jeho výkon neprekonal v roku 2012 Rakúšan Felix Baumgartner.

Roku 2012 - rakúsky profesionálny parašutista zoskokom z okraja vesmíru vytvoril štyri rekordy. Išlo o doteraz najvyšší let balónom plneným héliom s posádkou, ako aj najvyšší zoskok padákom. Ďalší rekord vďaka nemu padol na YouTube. Zoskok extrémneho športovca z kapsule, ktorú špeciálny héliový balón vyniesol do výšky takmer 39 kilometrov nad americkým štátom Nové Mexiko, sledovalo online približne osem miliónov ľudí. Podľa meraní rýchlosť takmer 12-minútového pádu dosiahla 1342,8  kilometrov za hodinu, čo znamená že Baumgartner ako prvý človek prekonal rýchlosť zvuku, a to o približne 265 kilometrov za hodinu.

Roku 2016 - Rus Fedor Konjuchov prekonal rekord v oblete Zeme balónom, keď 23. júla (po 11 dňoch letu) dorazil do západnej Austrálie. Američan Steve Fossett v roku 2002 obletel svet za 13 dní a osem hodín.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady