Vytvorené: 08. 07. 2016 Tlačiť

Motorové rotorové lietadlo s otáčavými nosnými plochami, ťažšie ako vzduch. Je schopné letieť prevažne pôsobením aerodynamických síl, vznikajúcich na jednom alebo na viacerých poháňaných rotoroch, ktorých osi sú v podstate zvislé.
Vrtuľník je schopný zvisle vzlietnuť a pristáť, vznášať sa na mieste a lietať dozadu i nabok. Helikoptéry môžu štartovať a pristávať kolmo, nepotrebujú vzletové a pristávacie dráhy. Vrtuľníky majú zvyčajne jeden alebo dva rotory - nosné vrtule.

Prvý vrtuľník skonštruoval francúzsky vynálezca Paul Cornu (1881-1944). Stroj zhotovil sám a prevažne z častí bicykla. Lietajúci stroj mal dva rotory pokryté plátnom (predný a zadný). Na každom rotore boli dva veslovité listy z dreva. Vpredu a vzadu mal stabilizačné smerové plochy. Hnacia sila sa z benzínového motora prenášala koženými hnacími remeňmi. Dňa 13. novembra 1907 sa vzniesol sa na 20 sekúnd do výšky 30 centimetrov. Pri ďalších pokusoch sa mu podarilo dosiahnuť výšku 2 metrov.

 

Helikoptéra Paula Cornu

 

Prvý úspešný, plne ovládateľný jednorotorový vrtuľník skonštruoval vynálezca ruského pôvodu Igor Sikorski (1889-1972) v roku 1939 v Spojených štátoch amerických.

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• http://www.vrtulniky.sk/portal/letecky-slovnik/?q=helikoptera.

Databáza helikoptér, Vrtuľník

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady