Vytvorené: 21. 06. 2016 Tlačiť

Slovenský skladateľ, hudobník, hudobný producent a spevák. Patrí medzi významných predstaviteľov novej vlny slovenskej populárnej hudby 80. rokov 20. storočia.

 

V mladosti Grigorov deväť rokov navštevoval LŠU odbor hry na akordeón, no zaujímal sa o hru na gitaru. Ako šestnásťročný začal vystupovať so skupinou Prešporok, po dvoch rokoch, v roku 1982, sa stal členom bratislavského hudobného zoskupenia Ventil RG. Robo Grigorov bol rok členom kapely Mona Lisa speváčky Mirky Brezovskej. V roku 1985 už Grigorov vystupoval so svojou sprievodnou skupinou Midi.

Prvým známym singlom tejto skupiny bola skladba Úlohy. V televíznych hitparádach polovice 80. rokov rezonovala ďalšia jeho známa pesnička s názvom Žuvačka za uchom.

Robo Grigorov sa žánrovo, hlavne v pesničkách s rýchlejším tempom, presadil ako predstaviteľ populárneho prúdu štýlu reggae. Na Bratislavskej lýre 1986 sa Grigorov umiestnil so skladbou Posledný valčík pre Európu na druhom mieste.

Jeho debutový album Robo Grigorov – Midi bol vydaný v roku 1987. Medzi najznámejšie skladby tohto albumu okrem Lýrového debutu patrili piesne Edo, Po víne, Mám tristo mesiacov či skladba Monika. S Grigorovom na tomto albume spolupracovali textári Ľuboš Zeman, Kamil Peteraj, ako aj hudobníci ako Dušan Hájek, Anton Kubasák, Andrej Šeban a František Griglák. V tomto období Grigorov participoval ako interpret aj na prvej časti projektu Dušana Rapoša a Borisa Filana s názvom Fontána pre Zuzanu.

V roku 1988 sa na slovenskom hudobnom trhu nakrátko objavil druhý album Roba Grigorova s názvom Nohy, z ktorého dodnes v éteri rezonuje hlavne skladba Pocta Majakovskému. V tomto istom roku Robo Grigorov emigroval do Belgicka. V Belgicku pracoval ako hudobný producent, komponoval aj piesne, ktoré neskôr po návrate domov v 90. rokoch vydal aj na Slovensku na albumoch Noconi, Národ Kanibal a I stand by U. V roku 1992 vyšiel Grigorovovi album Chýbaš mi (s hitmi Ona je Madona, Kým ťa mám, Láska, pivo, anjel a smútok, Všetci sa zídeme raz v jednej posteli...). Po tomto albume nasledovali ďalšie: Z extrému do ekstrému, Vdýchni reggae, Sám... Po niekoľkých kompilačných albumoch (Chodci sveta, Láska, pivo, anjel, smútok, Fontána pre Zuzanu - Najväčšie hity, Robo Grigorov - GOLD...) a dvojablume s názvom Balady Robo Grigorov v novembri 2007 pokrstil svoj prvý koncertný album s názvom Robo Grigorov & Midi - Live.

Zdroje
Prevzaté a upravené z: 
• http://www.vslepychulickach.sk/index.php/8-interpret/11-robo-grigorov-interpret.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady