Biela nemoc - Karel Čapek :)

Vytvorené: 07. 04. 2016 Tlačiť

Jedna z najznámejších Čapkových hier s humanistickým imperatívom, zakladajúca sa na antagonizme demokratického humanizmu a totalitnej diktatúry, ktorá bola bezprostrednou reakciou na nástup fašizmu v Nemecku.

V „nemenovanej“ krajine vypukla epidémia neznámej choroby, ktorú nazvali podľa symptómu - bielej škvrny na tele. Novodobý mor vyvoláva všeobecnú paniku a keď sa situácia zdá byť neriešiteľná, objaví sa nenápadný a húževnatý lekár-vedec, doktor Galén, ktorý vynájde liek. Určuje si však nekompromisnú podmienku, že liek vydá iba v prípade, keď sa mocní vzdajú vojnových plánov. Na čele krajiny stojí fanatický maršal s jediným cieľom - dobyť svet. Príznaky choroby sa objavujú aj u hlavného zbrojárskeho magnáta baróna Kruga. Ten v strachu pred neodvratnou smrťou žiada maršala o uzavretie mieru. Neoblomnosť vojaka naráža na tvrdohlavosť lekára, Krug spácha samovraždu. Choroba si však nevyberá a nezastaví sa ani pred maršalskými epoletami, bielu škvrnu na svojom tele objaví aj diktátor, na naliehanie svojej dcéry súhlasí s uzavretím mieru výmenou za vlastný život.

Čapek dovádza svoj obraz skazy do paradoxného konca: Galén nesie maršalovi liek, sfanatizovaný dav ho ubije na smrť a ampulku so zázračným liekom rozbije.

Dokonalý obraz víťazstva mocenského fanatizmu nad humanizmom bol varovným mementom v predvečer svetového vojnového besnenia, jeho myšlienky sú však stále aktuálne.

 

Plagát z roku 1937
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady