Vytvorené: 02. 09. 2015 Tlačiť

Národný umelec. Patrí medzi najznámejších a najobľúbenejších slovenských hercov. Okrem toho, že začínal ako divadelný ochotník, účinkoval aj v estrádnych programoch, kde sa podieľal aj na príprave scénok. Jeho charakteristický, ťažko napodobiteľný hlas si mnohí pamätajú z rozhlasových večerníčkov pre deti, ktoré očaril aj ako nezabudnuteľný dedo Jozef z Bambuľkiných dobrodružstiev. Pôsobil aj ako pedagóg na konzervatóriu a Vysokej škole múzických umení. 

Narodil sa roku 1922 v Stredných Plachtinciach, na dedine, ktorej obyvatelia a ich gazdovská práca mu prirástli k srdcu. Po čase sa jeho rodičia presťahovali do Nemeckého Grobu pri Bratislave, Pánik navštevoval gymnázium v Bratislave a v Banskej Štiavnici, kde začal hrať ochotnícke divadlo. Mal ísť študovať, ale jeho život sa zvrtol inak. Dnes si na svoje herecké začiatky spomína takto: „Pôvodne som mal študovať právo, ale hrávali sme ako ochotníci divadlo a tri dni pred súťažou ochorel kamarát. Zaskočil som zaňho. Predstavenie si boli pozrieť i Janko Borodáč a Andrej Bagar a pozvali ma študovať herectvo na konzervatórium. Po jeho absolvovaní, ba ešte počas štúdia, som v roku 1942 nastúpil do Slovenského národného divadla ako elév.“ Hneď druhá Pántikova úloha na javisku SND, Lysander v Shakespearovom Sne noci svätojánskej, bola imponujúcim nástupom mladého umelca na doskách našej najvýznamnejšej scény. V prvých rokoch hral zväčša postavy mládencov, napríklad Jána v Matke Júliusa Barča-Ivana. Najvlastnejšie prvky svojho herectva – temperament, široké gestá, humorný pohľad na svet a akési „dedinské“ huncútstvo“ Július Pántik naplno uplatnil v povojnových úlohách. Bol nepostrádateľný v predstaveniach hier Jonáša Záborského, Jozefa Gregora-Tajovského, Ivana Stodolu, Karla Čapka, Ladislava Stroupežnického a v hrách súčasných slovenských dramatikov. Keď český režisér Martin Frič nakrúcal roku 1947 na Slovensku film Varúj! podľa Stodolovej hry Bačova žena, dostal v ňom Pántik jednu z ústredných mužských postáv. Stvárnil veľký počet postáv v televíznych filmoch a inscenáciách. Július Pántik sa uplatnil aj ako divadelný režisér a pedagóg na Vysokej škole múzických umení. Roku 1979 získal najvyššie ocenenie svojej práce, titul národný umelec.

 

Július Pantik v nezabudnuteľnom večerníčkovom
seriáli Bambuľkine dobrodružstvá
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady