Vytvorené: 28. 08. 2015 Tlačiť

Známy slovenský režisér, kameraman a scénarista, príležitostný herec. Autor hraných filmov. K jeho popularite prispelo predovšetkým filmové spracovnanie románu Petra Jaroša Tisícročná včela (1983) a rozprávka Perinbaba (1985).

Narodil sa 30. apríla 1938 v Kojšove pri Spišskej novej Vsi. Vyštudoval odbor umelecká fotografia na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave a v šesťdesiatych rokoch absolvoval Filmovú fakultu AMU v Prahe. Už počas štúdií upozornil na seba školskými prácami Mlčanie (1962) a Čakajú na Godota (1966), ktoré boli ocenené na festivaloch v Mannheime a Oberhausene. V roku 1967 debutoval celovečerným filmom Kristove roky, po ktorých nasledovali dnes už klasické diela ako Zbehovia a pútnici (1968), vtáčkovia, siroty a blázni (1969), Dovidenia v pekle, priatelia! (1970), Postav dom, zasaď strom (1979), tisícročná včela (1983), Perinbaba (1985), Sedím na konári a je mi dobre (1989), lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992), film Nejasná správa o konci sveta (1997), ktorý sa o dva roky neskôr objavil aj na televíznej obrazovke v podobe seriálu. v Slovenskom národnom divadle inscenoval operu E. Suchoňa Krútňava. Žije s herečkou Deanou Horváthovou, s ktorou v 90. rokoch založil produkčnú firmu J&J Jakubisko film.

Ocenenia

MFF Karlove Vary

Cena za mimoriadny umelecký prínos kinematografii (2008). 

Z režisérskej filmografie: Sedím na konári a je mi dobre (1989), Kristove roky (1967), Nejasná správa o konci sveta (1997).

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady