Vytvorené: 20. 08. 2015 Tlačiť

Veľkosť výbuchov na plátne býva rôzna, od výbuchov malých modelov až po vyhadzovanie celých budov do povetria. Vo vojnových filmoch sú najbežnejšie umelé bomby a granáty. Výbuchy treba robiť bezpečne, pretože na takých scénach sa väčšinou zúčastňujú herci a kaskadéri.

Britský špecialista na zvláštne efekty Cliff Richardson hovorí: „Je až zarážajúce, ako blízko môžete stáť vedľa diery v zemi s niekoľkými kilogramami gilegnitu, ktorý vyhodí do vzduchu pár ton zeminy“.

Richardson uskutočnil jeden zo svojich najväčších výbuchov pri nakrúcaní filmu Bitka o Anglicko (1969), keď mal so svojimi spolupracovníkmi za úlohu vyhodiť do povetria obrovský letecký hangár.

„Vnútri v hangári sme nechali zrúcať priehradky a tým sme oslabili konštrukciu tak, že strecha hangára prakticky spočívala na tridsiatich tehlových pilieroch“, vraví Richardson. „Do pilierov sme navŕtali stopäťdesiat dier, do ktorých sme potom umiestnili vložky s výbušninou, prepojené cordtexovou zápalnou šnúrou. Bolo treba pridať množstvo dodatočných efektov, aby výbuch vyzeral veľkolepo, ako napríklad dve fugasové nálože, čo je typ mínometného náboja, v tomto prípade s dvestolitrovými plechovými sudmi benzínu, ktoré sa dajú odpáliť horizontálne alebo vertikálne. Použil som jeden vertikálne, aby som vytvoril výbuch podobný ohnivej guli, prerážajúcej strechu. Dvere hangára sme zalepili cordtexom a vnútri sme zavesili maketu lietadla spitfire. Horizontálnu fugasovú nálož sme nastavili tak, aby vytvorila ohnivú stenu, ktorá spitfire i roztrieštené dvere odhodí von cez cestu“.

Vo vedecko-fantastických filmoch majú špecialisti na efekty často za úlohu vyhodiť do povetria celé planéty, ako to bolo v Hviezdnych vojnách a v Supermanovi. Maketa planéty sa zavesí na stropu nad pódium a kamera ju sníma zdola. Keď nálož vybuchne, úlomky odletujú smerom ku kamere a vzniká tak dojem vesmírnej explózie.

 

Výbuch na ľade
V tejto scéne z filmu James Bond - Dych života (1987) vletel francúzsky kaskadér Joe Cott v aute
Jamesa Bonda do drevenej kôlne na člny a tlačil ju pred sebou po zamrznutom jazere. Potom si
prerazil cestu von. O niekoľko sekúnd vyhodil pyrotechnik kôlňu do povetria.

 

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady