Autor: Doplnené 13. 05. 2025
Vytvorené: 02. 08. 2015 Tlačiť
![]() |
Jednoduchý jednosmerný elektrický obvod |
Technický smer prúdu
Ak bude spínač v hore uvedenom prúdovom obvode zopnutý, bude spotrebičom tiecť prúd I. Elektróny sa pohybujú od záporného pólu zdroja napätia ku kladnému. Pred tým, ako bola známa existencia elektrónov, bol určený smer prúdu od „plus“ do „mínus“. Táto definícia je v praxi platná aj dnes a označuje sa ako technický smer prúdu.
Elektrický vodič
Pod pojmom elektrický prúd rozumieme usmernený pohyb nábojov. Nositeľmi náboja môžu byť pri tom elektróny ako aj ióny. Prúd môže tiecť iba vtedy, keď je použitý materiál, ktorý má dostatočný počet voľných nositeľov náboja. Vtedy hovoríme o elektrickom vodiči.
Napätie zdroja
Na zápornom póle zdroja napätia prevláda nadbytok elektrónov. Tým vzniká medzi oboma pólmi rozdiel v elektrónovom obsadení. Tento stav sa označuje ako napätie zdroja.
Elektrický odpor
Každý materiál kladie elektrickému prúdu iný odpor. Tento odpor je okrem iného závislý na atómovej hmotnosti a počtu voľných elektrónov. Tento odpor vzniká tým, že voľné elektróny narážajú na atómy vodivého materiálu a tým je ich pohyb brzdený. V riadiacej technike sa používa ako vodivý materiál v prvom rade meď. U tohto kovu je elektrický odpor veľmi nízky.
![]() |
· Simulácie z fyziky· O Slovensku po slovensky· Slovenské kroje· Kurz národopisu· Diela maliarov· Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel· Odborné obrázkové slovníky· Poradňa žiadaného učiteľa· Rýchlokurz Angličtiny. Rozprávky (v mp3)· PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)Seriály:· História sveta (1÷6)· História Slovenska (1÷5)· História módy (1÷5).
Členstvo na portáli
Poznámka pre autora
Copyright © 2013-2025 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady |