Vytvorené: 01. 07. 2015 Tlačiť

Pády môžu byť rôzne, od kotrmelcov zo schodiska až po skok z výškovej budovy.

Pri pádoch z veľkej výšky sa na zmiernenie nárazu používajú obrovské nafukovacie nylonové vankúše neraz až vo veľkosti obývacej izby, ako v prípade pádu Jerryho Hewitta z vybuchujúcej lyžiarskej lanovky vo filme Vojak (1982).

Pred príchodom nafukovacích vankúšov v roku 1971 sa používali hŕby lepenkových škatúľ prikryté matracmi. Tie potom zakryli plachtovinou a zviazali povrazmi, aby sa pri náraze nerozpadli. Zvyčajne sa používala jedna vrstva škatúľ na každé tri metre pádu.

Keď olympijský víťaz v plávaní a populárny filmový predstaviteľ Tarzana zo štyridsiatych rokov Johnny Weissmuller skočil vo filme Tarzanovo dobrodružstvo v New Yorku (1942) z Brooklynského mosta, vravelo sa, že herec skok z výšky 33 metrov zvládol naozaj. V skutočnosti to však bol trik. Weissmuller skočil do nádrže s vodou a potom sa do filmu vložil záber figuríny, ktorá padala z mosta.

Trikom bol aj záber vo filme Butch Cassidy a Sundance Kid (1969), v ktorom hlavní hrdinovia uniknú prenasledovateľom skokom zo skaly do divej horskej rieky. Herci Paul Newman a Robert Redford jednoducho skočili na malú plošinku len pár metrov pod okrajom útesu. Potom nakrútili dvoch kaskadérov, ako skáču z výšky 22 metrov do jazera California.

Americký kaskadér Dar Robinson sa špecializoval na efektne vyzerajúce skoky. Vynašiel spôsob, ako skákať dolu hlavou z vysokých budov na tenkom drôtiku – „spomaľovacom lanku“ – pripevnenom k výstroju pod oblečením. Navijak spomalil pád, keď sa blížil k zemi, a pár metrov nad zemou ho zastavil hlavou dole.

Vo filme Vysoký bod (1984) Robinson, ktorý zaskakoval za Christophera Plummera, skočil z najvyššej samostatne stojacej budovy na svete, z 553 metrov vysokej telekomunikačnej veže CN Tower v Toronte. Kým otvoril padák, preletel vzdialenosť, ktorá zodpovedá 120 poschodiam, Robinson zahynul o sedem rokov neskôr vo veku 39 rokov, keď cestou domov havaroval na motocykli.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady