Vytvorené: 31. 05. 2015 Tlačiť

Katerina Stojkov-Klemer sa narodila 4. júna 1971 v Burgase, kde tiež absolvovala na Slobodnej univerzite odbor elektronika a elektrotechnika. V roku 1995 odišla do Spojených štátov, kde vyštudovala výpočtovú techniku ​​a viac ako desať rokov pracovala ako softvérová inžinierka. V roku 2009 ukončila magisterské štúdium umenia poézie na Spalding University v Louisville v Kentucky. 

Píše poéziu a prózu v bulharčine a angličtine, zaoberá sa tiež umeleckým prekladom medzi oboma jazykmi. V Lexingtone v Kentucky, kde žije, založila niekoľko literárnych skupín.

Je autorkou dvojjazyčnej básnickej zbierky Văzduchăt okolo peperudata - The Air around the Butterfly (Vzduch okolo motýľa[1], zbierok v bulharčine Nedelimo čislo (Nedeliteľné číslo[2]) a Kak nakazva Bog (Ako trestá Boh[3]) a zbierok básní v angličtine The Most[4] a The Porcupine of mind[5]. Za svoju poslednú zbierku v bulharčine Kak nakazva Bog získala v roku 2014 Národnú cenu „Ivan Nikolov“, ktorú každoročne udeľuje nakladateľstvo Žanet 45 v Plovdive.

Od januára 2009 uvádza v Lexingtone rozhlasovú šou o literatúre, umení a kultúre Accents. V januári 2010 založila nakladateľstvo Accents Publishing so zameraním na kultúrnu a literárnu výmenu medzi národmi. V nakladateľstve vyšla roku 2014 v jej preklade dvojjazyčná antológia súčasnej bulharskej poézie The Season of Delicate Hunger[6].

Jej divadelná hra Černota Palto (Čierny kabát) sa stala súčasťou námetu k filmu Proud Citizen (Hrdý občan) amerického režiséra Thomasa Sutherlanda, kde Katerina Klemer hrá hlavnú úlohu. Film získal množstvo ocenení na rôznych filmových festivaloch v USA, napr. Zvláštnu cenu poroty na medzinárodnom filmovom festivale River 's Edge v roku 2014.

[1] Vydal Fakel Express, Sofia 2009.
[2] Vydal Fakel Express, Sofia 2011.
[3] Vydalo ICU, Sofia 2014.
[4] Vydalo Finishing Line Press, 2010.
[5] Vydalo Broadstone books, 2012.
[6] Vydalo Accents Publishing, 2014.
Katerina Stojkova-Kremer číta báseň zo svojej zbierky Ako trestá Boh
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady