Autor: Eva Letovancová

Vytvorené: 05. 04. 2015 Tlačiť

Klasická teória riadenia má dva základné smery. Vedecké riadenie zamerané na zamestnancov v organizácii a na zvýšenie ich produktivity. Klasická organizačná teória sa zameriava na celú organizáciu a na spôsoby, ako ju urobiť efektívnejšou a výkonnejšou. Obdobím najväčšieho rozkvetu tejto teórie boli roky 1895-1930. V posledných rokoch bol znovu obnovený záujem o tieto teórie ako prostriedok zníženia nákladov, zvýšenie produktivity a podobne.

Prínosy klasickej teórie manažmentu sú viaceré. Položila základy pre neskorší rozvoj teórie riadenia. Identifikovala kľúčové procesy, funkcie a zručnosti, ktoré sú uznávané aj dnes. Sústredila pozornosť na riadenie ako platný subjekt vedeckého skúmania.

Má však aj určité limity a obmedzenia. Vhodnejšia je pre stabilné a jednoduché organizácie než pre dnešné komplexné a dynamické organizácie. Často predpisuje univerzálne postupy, ktoré však nie sú vhodné do všetkých podmienok. Hoci niektorí z predstaviteľov sa venovali aj ľudským prvkom, mnohí videli zamestnancov len ako nástroje a nie zdroje.

Zdroje
Prevzaté a upravené z:
Eva Letovancová, Psychológia v manažmente, Centrum ďalšieho a celoživotného vzdelávania Univerzity Komenského,  vydala Univerzita Komenského v Bratislave vo Vydavateľstve UK, 2007, ISBN-978-80-223-2307-9.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady