Vytvorené: 23. 07. 2014 Tlačiť

Švédsky chemik, ktorý objavil alebo pripravil mnohé látky a predpokladal, že vzduch sa skladá z dvoch plynov, jedného inertného a jedného aktívneho.

Scheele bol jeden z najúspešnejších chemikov - samoukov a vynikal ako reparačný chemik.  Carl Wilhelm Scheele[1] sa narodil v Stralsunde (v tom čase súčasť Švédska, dnes Nemecko) roku 1742. Začínal ako 15-ročný lekárnický pomocník v Malmö, v Štokholme a v Upsale. Vo voľnom čase, ale i v noci, čítal lekárnické chemické príručky. Jeho najväčšou túžbou bolo odhaliť podstatu látok. Počas svojho krátkeho života objavil mnoho nových anorganických i organických látok. Objavovanie ho napĺňalo neopísateľným šťastím. „To je rozkoš, pri ktorej sa smeje srdce.“ Keď si z našetrených peňazí zriadil lekáreň, jej otvorenie sa stalo oslavou jeho úspechov a odpustili mu aj skúšky z farmácie. Zomrel roku 1786 v Köpingu vo veku 44 rokov.

Scheele neštudoval na vysokých školách. Bol chemikom - praktikom. Objavil mnoho dovtedy neznámych látok. Kyslík[2] pripravil žíhaním kysličníka ortutnatého, liadku a burelu[3]. Ďalej objavil chlór, zistil zloženie čpavku, sírovodíka a vody, o ktorej sa tvrdilo, že varom prechádza na pevnú látku, lebo zanecháva pevné zvyšky[4]. Objavil aj mangán a báryum, ale nie v elementárnej forme. Pripravil tiež kyselinu molybdénovú, wolfrámovú a kyanovodíkovú. Z organických látok izoloval kyselinu mliečnu, jablčnú, vinnú, citrónovú, šťaveľovú, močovú, glycerol a iné zlúčeniny.

 

Výroba kyslíka pálením dusičnanov podľa Scheeleho
 
[1] Vyslov Šéle.
[2] Tzv. ohňový plyn.
[3] Roku 1775.
[4] Tvrdosť vody.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta Dejiny Slovenska

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2022 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady