Vytvorené: 23. 07. 2014 Tlačiť

Škótsky vynálezca, pôvodne zverolekár, vynašiel pneumatiku.

Keď sa kedysi na začiatku rozvoja cyklistiky a automobilizmu chcel niekto povoziť na nových dopravných prostriedkoch, musel si veru veľa vytrpieť. Cestujúcim išlo dušu vytriasť. Svet sa dlho vozil na železných kolesách, prípadne plnogumových alebo oráfovaných kožou a vyplnených dechtom. Dunlop prišiel náhodou na skvelú myšlienku. Jeho 10-ročný syn sa vozil po záhrade na trojkolieske s plnogumovými pneumatikami a nechával za sebou hlboké brázdy. Otec mu z polievacej hadice urobil kolesá duše a zistil, že takto sa možno voziť oveľa pohodlnejšie. Vynález si dal patentovať a roku 1890 založil koncern na výrobu pneumatík, ktorý postupne ovládol svetové trhy.

 

Prvé pneumatiky v praktickom využití:
Johnnyho trojkolka
Reklama na pneumatiku Dunlop
pre motocykle z roku 1940

 

Po prvej svetovej vojne firma Dunlop zlepšila pneumatiky kordovou tkaninou, roku 1924 začala vyrábať obrovské pneumatiky na úžitkové vozidlá a autobusy, roku 1930 pribudli špeciálne pneumatiky pre poľnohospodárske traktory a po druhej svetovej vojne pneumatiky na stavebné stroje.

Ale tým sa vývoj nezastavil. Roku 1973 dostali traja zamestnanci firmy Dunlop Ltd v Anglicku cenu MacRoberta (podobnú Nobelovej) za bezpečnostnú pneumatiku. Má po obvode rozmiestnených 6 závaží, ktoré odstredivou silou držia pneumatiku od disku, akoby bola nafúkaná. Aj keď sa poškodí, možno na nej ešte bezpečne ísť, a to až 160 km rýchlosťou 80 km/h.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady