Vytvorené: 21. 07. 2014 Tlačiť

Na území dnešného Slovenska nemá kozmetika významnejšiu tradíciu.

V 11. storočí bola pre dedinčanov hygiena takmer neznámym pojmom. Zväčša sa umývali len v prípade, že napršalo. Preto sa ľahko šírili nielen rôzne ochorenia, ale i parazity. Tradovala sa dokonca povera, že vši sú znakom svätosti. Avšak už v tomto období začala slovenská šľachta na svojich hradoch používať mydlo a britvu.

Z historického hľadiska je pozoruhodné 16. storočie. Slovania sa v tom čase začali venovať prírodnému ľudovému liečiteľstvu, ktorého špecifickým odvetvím bolo olejkárstvo[1]. Olejkári vyrábali rôzne liečivé oleje, ktoré predávali okrem slovenského územia i v mnohých odľahlých krajinách. Toto remeslo dosiahlo najväčšieho rozmachu na prelome 18. a 19. storočia. Olejkári zrejme patrili k prvým, ktorí okrem liečivých preparátov vyrobili aj kozmetické prípravky určené na vonkajšie použite s cieľom skrášliť rôzne časti tela (vlasy, pokožku, pery, nechty...) či korigovať alebo zmeniť telesný pach.

V ére spoločného štátu Slovákov a Čechov do 2. svetovej vojny bola výroba kozmetických prípravkov minimálna a odborná starostlivosť v kozmetických salónoch ojedinelá.

K výraznému rozvoju kozmetiky došlo až po roku 1956, keď bola pri dermatologickej sekcii Čs. lekárskej spoločnosti J. E. Purkyně ustanovená kozmetická komisia. Boli v nej zastúpení českí a slovenskí dermatológovia, odborníci iných lekárskych odborov a odborníci na výrobu kozmetických prípravkov. Z iniciatívy tejto komisie, v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva a pracovníkmi odboru ministerstva hospodárstva, sa vytvorila organizačná štruktúra, systém a náplň odbornej výuky kozmetičiek. Po ich vyškolení sa postupne zriaďovali komunálne a družstevné prevádzky pre kozmetickú starostlivosť v celej republike. Vypracoval sa aj systém doškoľovania „Dni novej techniky v kozmetike“. 

Tento systém zanikol, keď sa roku 1982 zriadili 4. ročné učňovské školy s maturitou riadené ministerstvom školstva. Neskôr, práve tak ako aj v súčasnosti, vznikli rôzne akreditované kozmetické kurzy a iné spôsoby školenia, niekedy s problematickou kvalitou výučby.

[1] Pretrvalo až do začiatku resp. polovice 19. storočia.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2023 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady