Vytvorené: 21. 07. 2014 Tlačiť

Na území dnešného Slovenska nemá kozmetika významnejšiu tradíciu.

V 11. storočí bola pre dedinčanov hygiena takmer neznámym pojmom. Zväčša sa umývali len v prípade, že napršalo. Preto sa ľahko šírili nielen rôzne ochorenia, ale i parazity. Tradovala sa dokonca povera, že vši sú znakom svätosti. Avšak už v tomto období začala slovenská šľachta na svojich hradoch používať mydlo a britvu.

Z historického hľadiska je pozoruhodné 16. storočie. Slovania sa v tom čase začali venovať prírodnému ľudovému liečiteľstvu, ktorého špecifickým odvetvím bolo olejkárstvo[1]. Olejkári vyrábali rôzne liečivé oleje, ktoré predávali okrem slovenského územia i v mnohých odľahlých krajinách. Toto remeslo dosiahlo najväčšieho rozmachu na prelome 18. a 19. storočia. Olejkári zrejme patrili k prvým, ktorí okrem liečivých preparátov vyrobili aj kozmetické prípravky určené na vonkajšie použite s cieľom skrášliť rôzne časti tela (vlasy, pokožku, pery, nechty...) či korigovať alebo zmeniť telesný pach.

V ére spoločného štátu Slovákov a Čechov do 2. svetovej vojny bola výroba kozmetických prípravkov minimálna a odborná starostlivosť v kozmetických salónoch ojedinelá.

K výraznému rozvoju kozmetiky došlo až po roku 1956, keď bola pri dermatologickej sekcii Čs. lekárskej spoločnosti J. E. Purkyně ustanovená kozmetická komisia. Boli v nej zastúpení českí a slovenskí dermatológovia, odborníci iných lekárskych odborov a odborníci na výrobu kozmetických prípravkov. Z iniciatívy tejto komisie, v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva a pracovníkmi odboru ministerstva hospodárstva, sa vytvorila organizačná štruktúra, systém a náplň odbornej výuky kozmetičiek. Po ich vyškolení sa postupne zriaďovali komunálne a družstevné prevádzky pre kozmetickú starostlivosť v celej republike. Vypracoval sa aj systém doškoľovania „Dni novej techniky v kozmetike“. 

Tento systém zanikol, keď sa roku 1982 zriadili 4. ročné učňovské školy s maturitou riadené ministerstvom školstva. Neskôr, práve tak ako aj v súčasnosti, vznikli rôzne akreditované kozmetické kurzy a iné spôsoby školenia, niekedy s problematickou kvalitou výučby.

[1] Pretrvalo až do začiatku resp. polovice 19. storočia.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady