Vytvorené: 05. 07. 2014 Tlačiť

1. V doprave nádoba, zväčša uzatvárateľná kovová skriňa, slúžiaca na zhromaždenie, uchovanie a následnú prepravu stavebného materiálu, odpadu alebo kusového tovaru bez toho, že by sa jednotlivé kusy museli prekladať samostatne.

Kontajnery majú typizované rozmery prispôsobené existujúcim dopravným prostriedkom a možno ich využiť opakovane. Predstavujú preto veľmi efektívny a hospodárny spôsob prepravy[1].

2. V informatike obálka súboru, ktorý obsahuje jednu alebo viac časovo synchronizovaných multimediálnych stôp.

Vďaka obálke do jedného súboru možno uložiť jednu video stopu, niekoľko zvukových stôp a niekoľko titulkov v rôznych jazykoch. Pred prehrávaním si môžeme zvoliť, ktorú kombináciu multimediálnych dát prehrávač použije. Každý existujúci kontajner má svoju špecifickú príponu[2].

Medzi najznámejšie kontajnery patria AVI, MMC a MP4.

Kontajner AVI vyvinula spoločnosť Microsoft v roku 1992. V porovnaní s inými multimediálnymi kontajnermi (ako napr. MMC) je pomerne zastaraný a potrebuje viac miesta na uloženie informácií v rovnakej kvalite. Prípona súborov je avi.

Kontajner MMC (Matroska Multimedia Container) je moderný kontajner vyvinutý v roku 2002, ktorý okrem videa umožňuje použiť viacero audio stôp a titulkov. Súbory uložené v MMC majú príponu mkv, prípadne mka.

Kontajner MP4 je jedným z historicky prvých kontajnerov vyvinutý spoločnosťou Apple Inc. Ide o multimediálny kontajner definovaný štandardom ISO/IEC 14496-14:2003. Je súčasťou štandardu MPEG-4. Základ kontajneru mp4 vychádza s kontajneru mov. MP4 podporuje vkladanie videa, audia ale aj 3D obsahu.

3. V odpadovom hospodárstve je to uzatvárateľná kovová alebo plastová nádoba určená na odpadky (z domácností, záhrad...).

[1] Na prepravu kontajnerov po vode slúžia kontajnerové lode (prípadne sa využívajú špeciálne plávajúce kontajnery). Na prepravu po pevnine sa používajú najmä vlaky.
[2] Ak majú dva súbory rôznu príponu, ale rovnaký formát videa aj audia, je to spôsobené práve použitím rôznych kontajnerov.
Hodnotenie užitočnosti článku:


  Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  O VŠETKÝCH KURZOCH 

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť

  Newsletter

  Nenechajte si ujsť žiadny nový článok

  @

  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady