Vytvorené: 04. 06. 2014 Tlačiť

Jedna zo základných estetických kategórií. Je to abstraktné vyjadrenie podstaty krásy.

O najstaršiu definíciu sa pokúsil Platón vo svojom diele Symposion (Hostina). Rozlíšil tu konkrétne krásne javy a to, čo je všetkým krásnym javom spoločné -ideu krásna. Počas dejín sa názory na krásno menili, ako nás o tom učia dejiny estetiky. Definíciu krásna nemožno raz navždy určiť: iné je krásno v prírode, iné v spoločnosti, iné v človeku a ľuďoch, iné vo svete vecí, ktoré nás obklopujú a pod. Táto kategória má svoje dejiny a svoju teóriu.

V súčasnosti chápeme krásno ako najdôležitejšiu a najširšiu estetickú kategóriu, ktorá určuje a pozitívne hodnotí najdokonalejšie javy skutočnosti (prírody, činnosti ľudí, spoločenského života, človeka a špeciálne jeho umeleckej činnosti). Chápanie krásna i jeho protikladu škaredého sa spája aj s estetickým ideálom. Estetická kategória krásneho vyjadruje podstatu, obsah, vnútornú povahu vecí, javov, umeleckých diel i človeka. Krásne je to, čo je dokonalé a primerané človeku. Nejestvujú však žiadne konkrétne a raz navždy dané kritériá na hodnotenie krásna. Estetickú kategóriu krásneho treba odlíšiť od toho, čo je len „pekné“, od vonkajšieho vzhľadu, od peknej formy.

Hodnotenie užitočnosti článku:


  Umela inteligencia Novy narodopis Teoria poezie 3D-tlac Arduino Nove rekordy Prudove chranice Robotika Priemysel 4.0 Dejiny Slovenska do roku 1945 ang_znacky_fluidsim LOGOSoftComfort Novinky Historia elektromobilov Free e-kurzy Elektrina pre ZŠ Druhá svetová vojna Cvičebnice O troch pilieroch EP je spat Prehlad Fyzika Prehlad Informatika Ako sa učiť a ako učiť Dejiny sveta

   

  · Simulácie z fyziky 
  · O Slovensku po slovensky 
  · Slovenské kroje
  · Kurz národopisu
  · Diela maliarov
  · Kontrolné otázky, Domáce úlohy, E-testy - Priemysel
  · Odborné obrázkové slovníky
  · Poradňa žiadaného učiteľa
  · Rýchlokurz Angličtiny
  . Rozprávky (v mp3)
  · PREHĽADY (PRIBUDLO, ČO JE NOVÉ?)
  Seriály:
  · História sveta (1÷6)
  · História Slovenska (1÷5)
  · História módy (1÷5).

                                     
  Členstvo na portáli
  Mám účet a chcem sa prihlásiť Prihlásiť sa
  Nemám účet, ale chcel by som ho získať Registrovať sa
  Poznámka pre autora

  Ak ste na stránke našli chybu, dajte nám vedieť


  Copyright © 2013-2024 Wesline, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Mapa stránky ako tabuľka | Kurzy | Prehľady